background

Najpiękniejsze promenady nadmorskie w Polsce

Promenady to nic innego jak ulice lub trakty, czyli miejsca do poruszania się dla pieszych. Najpiękniejsze promenady nadmorskie w Polsce możesz spotkać w miejscowościach turystycznych. Nawierzchnia tych obiektów jest różna i zależy od ich przeznaczenia.

 

 

Nadmorskie promenady

Najpiękniejsze promenady znajdują się przede wszystkim wzdłuż brzegu morza, plaży lub nabrzeży nadmorskich. Ich lokalizacja sprawia, że służą jako deptak dla spacerowiczów i turystów, którzy odwiedzają miejscowości nad polskim morzem. Oprócz swojej podstawowej roli, czyli ulicy spacerowej, promenada spełnia również inne funkcje. Jest miejscem, które świetnie nadaje się do wypoczynku na świeżym powietrzu, co zapewniają ustawione przy promenadzie ławki. Wokół promenad skupia się również życie nocne nadmorskich kurortów i inne atrakcje w sezonie. Tego typu miejsca warto odwiedzić, ale najlepiej oglądać z nich przepiękne zachody słońca. Nad Bałtykiem znajduje się wiele zachwycających promenad, w tym w Sarbinowie i okolicach. Które promenady, poza Sarbinowem, zasługują na szczególną uwagę?

 

 

Wakacje nad morzem - Sarbinowo noclegi

 

 

Nadmorska promenada w Sarbinowie – historia powstania

Sarbinowo to jedna z wielu miejscowości nad polskim morzem, która przez długi czas była narażona na zniszczenia, spowodowane przez fale morskie. W celu zahamowania tego procederu, postanowiono wzmocnić brzegi, co miało miejsce w roku 1910. Potem utworzono specjalny mur zaporowy z kamieni i betonu, długi na około kilometr. Mur w późniejszym czasie posłużył jako fundament pod nowo powstającą promenadę.

 

 

Budowa

Inwestycja była prowadzona jako jeden z celów Programu Ochrony Brzegów Morskich. Stary mur został umocniony i zmodernizowany, a dodatkowo wybudowano ponadto dwa zjazdy na plażę i dziewięć zejść oraz dodano oświetlenie. Całkowity koszt budowy wyniósł około 14,5 mln zł. Promenadę w Sarbinowie oddano do użytku 27 września 2013 roku.

 

 

Promenada nadmorska w Sarbinowie – jedna z najpiękniejszych nad Bałtykiem

Ta promenada nadmorska uważana jest za jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów nad Bałtykiem, ponieważ posiada długie drewniane molo i wiele atrakcji dla całych rodzin. Roztacza przed spacerowiczem cudowne widoki, z zachodem słońca włącznie. Jednym z nich jest Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z wieżą, którą możesz obserwować z daleka. Przy promenadzie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i bary, ale również hotele i pensjonaty. Promenada nieustannie zachwyca nie tylko turystów, którzy odwiedzają Sarbinowo, ale również mieszkańców tej miejscowości. To idealne miejsce na długie spacery i relaks podczas spoglądania na morze, zażywania kąpieli słonecznych czy czytania książki na jednej z ławek wzdłuż deptaka.

 

 

Sklepy Sarbinowo – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

 

 

Najpiękniejsze promenady w Polsce – okolice Sarbinowa

Nadmorska Promenada Przyjaźni w Mielnie

Jej początkową funkcją była ochrona wydm przed falami morza, ale już wtedy, gdy powstała, gromadziła tłumy spacerowiczów. W latach 80-tych XX wieku jej konstrukcję zniszczył sztorm, jednak promenadę szybko odbudowano. Dzięki połączeniu odcinków obecnie Promenada Przyjaźni jest długa na 2 km i prowadzi aż do Unieścia. Promenada nadmorska w Mielnie posiada utwardzoną nawierzchnię, zejścia i zjazdy na plażę, oświetlenie oraz obiekty małej architektury, które sprawiają, że stała się prawdziwym deptakiem. Jedną z atrakcji promenady stanowią grafiki koszalińskiego artysty, które możesz podziwiać na całej jej długości. Warto także zwrócić uwagę na pomnik morsa.

 

 

Bulwar Jana Szymańskiego w Kołobrzegu

Promenada nadmorska w Kołobrzegu istnieje od 1994 roku, a wybudowano ją na wzmocnieniu wydm. Nosi imię pierwszego dyrektora Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Bulwar znajduje się w otoczeniu punktów gastronomicznych i stoisk z pamiątkami. Podczas spaceru promenadą w Kołobrzegu warto przyjrzeć się latarni morskiej – jednej z najstarszych w Polsce. Spacerując w pobliżu Parku Zdrojowego turyści mogą dodatkowo wejść na drewniane molo i oglądać statki w porcie.

 

 

Leśna promenada w Dąbkach

Wzdłuż nadmorskiej plaży, przez sosnowy las w Dąbkach rozciąga się leśna promenada, długa na 6 km. Pełni funkcję granicy, rozdzielającej Morze Bałtyckie od Jeziora Bukowo i centrum miasta. To idealne miejsce na wieczorne spacery podczas zachodów słońca i przejażdżki rowerowe, tym bardziej, że położenie Dąbek zapewnia specyficzny nadmorski mikroklimat, który ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Nieopodal promenady zlokalizowane jest uzdrowisko.