SARBINOWO

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ WCZASY W SARBINOWIE?

Atrakcje w Sarbinowie

Sarbinowo to niewielka miejscowość turystyczna leżąca nad Bałtykiem między Ustroniem Morskim a Mielnem. Stanowi sprzyjającą lokalizację zarówno dla zwolenników aktywnego wypoczynku, jak i miłośników leniuchowania na plaży.

Szeroka, dobrze zagospodarowana plaża i promenada wzdłuż niej zachęcają do relaksu i spacerów. W dzień i wieczorami miejscowość tętni życiem, pełna jest małych knajpek, sklepików i straganów, także z atrakcjami dla najmłodszych.

Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest neogotycki kościół z 1856 roku, który charakteryzuje się przepięknymi witrażami.

Dodatkowo w niedalekiej odległości od Sarbinowa leży wieś Chłopy – godna polecenia, gdyż została wpisana do rejestru zabytków ze względu na swoją unikalną zabudowę. Ta malutka wieś, której centrum znajduje się praktycznie nad samym brzegiem morza, szczyci się pochodzącymi już z początku XIII wieku chatami rybackimi o typowej szachulcowej konstrukcji.

Okolice Sarbinowa

Po drugiej stronie Sarbinowa, w miejscowości Gąski, można obejrzeć wysoką na 50m latarnię morską, z której rozpościera się piękny widok na okoliczne miejscowości oraz Morze Bałtyckie. Ciekawostką jest, że latarnia w Gąskach jest drugą pod względem wysokości latarnią morską w Polsce. Zbudowana została z czerwonej cegły w 1878 roku, a światło z niej puszczane widoczne jest z odległości ok. 45 km.

Dla zwolenników dalszych wycieczek, warto odwiedzić oddalony o około 30 km Kołobrzeg, gdzie można zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego, w Unieściu port rybacki zaprasza na świeże ryby oraz Koszalin, który słynie z ciekawego Muzeum i skansenu kultury jamneńskiej oraz Świętej Góry Chełmskiej, która w epoce brązu i początkach epoki żelaza była miejscem kultu ludów kultury łużyckiej i pomorskiej.

W Sarbinowie odpoczywać można na różne sposoby. Znajdują się tu także pola namiotowe dla mniej wymagających wczasowiczów oraz hotele dla turystów oczekujących komfortu. Jednak dla tych, którzy chcą połączyć niezależność pola i wygodę hotelu, a do tego nie chcą płacić wygórowanych stawek za letni wypoczynek polecamy wczasowa 8 apartments, usytuowane 180 m od przepięknej, sarbinowskiej plaży.

Historia Sarbinowa

 

1309

Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości. W dokumentach z 1306 i 1309 roku, Sarbinowo wymienione jest jako własność klasztoru Cystersów w Darguniu oraz jako przedmiot sporu granicznego z rodem Borków. Do 1945 nazywała się ona Sorenbohm i znajdowała się na terenie ówczesnych Niemiec (Prus, później III Rzeszy).

 

1784

W 1784 r. W Sorenbohm zamieszkiwało kilkadziesiąt osób, w tym burmistrz. Znajdowały się tu dwie tawerny i łącznie 32 gospodarstwa domowe. Parafią, która była protestancka od czasów Reformacji, opiekował się pastor.

 

1856

Wzniesiono neogotycki kościół ewangelicki z wysoką wieżą. Posiada on witraże w ostrołukowych oknach, natomiast na ścianach znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, które namalował Jerzy Nowosielski.

 

1910

Przez długi czas miejscowość znajdowała się w odległości 1500m od wybrzeża. Jednakże na skutek erozji zaczęło jej grozić pochłonięcie przez morze. W 1910r. wzdłuż plaży postawiono zatem kamienno-betonowy mur oporowy długości 1km, który zapobiegł katastrofie.

 

1923

W XX wieku miejscowość zaczyna zyskiwać na znaczeniu jako mały nadmorski ośrodek turystyczny. Przykładowo, w 1923r. odnotowano przyjazd ok. 700 turystów. Z biegiem czasu liczba turystów zwiększa się.

 

1945

Okolice przejmują radzieccy żołnierze, a wkrótce po zakończeniu II wojny miejscowość zostaje przyłączona do Polski, zmieniając nazwę na Sarbinowo. Kościół, wcześniej ewangelicki, został w tym roku poświęcony i zmieniony na świątynię katolicką, a dotychczasowi mieszkańcy wysiedleni.

Szukasz noclegu w Sarbinowie?

Sprawdź dostępne apartamenty, domki, pokoje i zarezerwuj online - szybko, bezpiecznie, najtaniej, bez pośredników.