background

Wakacje nad polskim morzem – wycieczka po Gąskach

Gąski to letniskowa wieś nadmorska, położona w północno-zachodniej Polsce, w gminie Mielno, w pobliżu Sarbinowa. Znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, w całości na obszarze chronionym. Gąski są cenionym i bogatym w atrakcje ośrodkiem morskim, przede wszystkim ze względu na przyjazny dla zdrowia klimat – wysokie nasycenie powietrza jodem, znajdujące się w pobliżu lasy iglaste i pokłady leczniczej glinki zielonej. Do miejscowości Gąski najłatwiej i najwygodniej dojedziesz samochodem, ale kursują w tym kierunku również autobusy. Jak zatem powinna wyglądać wycieczka po Gąskach?

 

 

Noclegi w Gąskach

Oprócz bliskości natury w Gąskach uwagę turystów zwraca rozbudowana baza noclegowa. Na brak miejsc noclegowych nie można narzekać, a ceny są raczej przystępne. Wczasowicze mogą wybierać spośród wielu kempingów, kwater, domów wczasowych czy domków nad morzem.

 

 

Gąski – atrakcje turystyczne

W Gąskach atrakcja goni atrakcję. Gąski to wymarzone miejsce dla turystów, a możliwości zwiedzania jest naprawdę wiele. Oprócz kąpieli morskich i słonecznych, miejscowość kusi także wielbicieli aktywnego wypoczynku. Atrakcje w Gąskach są ciekawe i rozlokowane na długości kilku kilometrów – mowa tutaj o dwóch zabytkach nieruchomych (latarni i Pałacu Morskim). Do Twojej dyspozycji w Gąskach są liczne obiekty gastronomiczne – restauracje, smażalnie ryb, sklepy oraz miejsca rozrywki dla dzieci, wypożyczalnie rowerów i skuterów elektrycznych. Ta malownicza miejscowość co roku odkrywa przed turystami swoje najlepsze atrakcje.

 

 

Plaża Gąski – piękna i szeroka

Miejscowość Gąski może pochwalić się szeroką, a co najważniejsze – czystą plażą. To doskonałe miejsce i atrakcja dla rodzin z dziećmi. Wywoła również zachwyt u osób, ceniących sobie ciszę, spokój, otoczenie natury i pragnących uciec od zgiełku miejskiego. Bez problemu na plaży w Gąskach możesz zagrać w piłkę czy pospacerować z psem w oczekiwaniu na zachód słońca. Najlepsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie to rezerwacja domków nad samym morzem, ponieważ znajdują się one w odległości zaledwie kilkunastu metrów od brzegu. Na plażę prowadzi kilka zejść. Niektóre z nich są piaszczyste, a niektóre posiadają wybetonowane schody. Nad plażą w Gąskach góruje latarnia.

 

 

Wakacje nad polskim morzem - Gąski

 

 

Wycieczka po Gąskach – latarnia morska

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Gąskach i chyba największą atrakcją jest latarnia, która została zbudowana w latach 1876-78. Obiekt obejmuje także dom latarników i mur zespołu latarni, osiągając wysokość ponad 50 m. Latarnia w Gąskach jest drugą co do wielkości na polskim wybrzeżu, zaraz po latarni w Świnoujściu. Warto podkreślić, że obiekt wpisano na listę zabytków. Latarnia znajduje się w centrum, w miejscu, gdzie turyści mogą zakupić pamiątki i coś zjeść. Jest dostępna dla zwiedzających, a na jej szczyt prowadzi 190 krętych schodów. Trud wyjścia na szczyt i dotarcia do celu możesz sobie zrekompensować przepięknym widokiem z wieży latarni, rozciągającym się na Morze Bałtyckie oraz na pobliskie miejscowości – Sarbinowo, Chłopy, Mielno czy Unieście.

 

 

Pałac Morski w Gąskach

 

 

Wycieczka po Gąskach – Pałac Morski

Niewątpliwą atrakcją dla wczasowiczów jest Pałac Morski w Gąskach. Ten piękny, zabytkowy budynek, powstały pod koniec XIX wieku, to ciekawy punkt na mapie Gąsek. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, gdzie można podziwiać różne ciekawe gatunki drzew i krzewów. Park wraz z terenami zielonymi jest miejscem polecanym szczególnie dla spacerowiczów, a powierzchnia parku obejmuje aż 7 ha. Budynek znajduje się w niedalekiej odległości od brzegu morza (ok. 900 m) i obecnie pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego z sześćdziesięcioma miejscami noclegowymi.

 

 

Wycieczka po Gąskach – spacer wzdłuż brzegu morza

Jeśli jesteś spragniony wrażeń, dobrym pomysłem jest spacer szlakami turystycznymi w Gąskach. Spacery są atrakcją dla tych urlopowiczów, którzy pragną aktywnie odpocząć. Jeden ze szlaków swój początek ma w Pleśnej, prowadzi przez Gąski i następne przystanki – Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy i na końcu Dąbki. Spacery wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Uważa się, że najwięcej jodu w Europie znajduje się nad Morzem Bałtyckim, w odległości 300 m od linii brzegowej. Dlatego też tak istotne dla zdrowia jest przebywanie w jego okolicach. Wysokie stężenie jodu w powietrzu przyczynia się do tego, że po powrocie z wypoczynku nad morzem czujemy się wypoczęci.

 

 

Aktywny wypoczynek w Gąskach – rowerem po okolicy

Trasy rowerowe w Gąskach to kolejna atrakcja dla tych, którzy spędzają urlop aktywnie. Największą popularnością cieszy się nadmorski szlak rowerowy, który przebiega przez Gąski, a oznaczony został czerwonym kolorem. Trasa rozciąga się na dystansie 45 km. Szlak prowadzi przez okoliczne miejscowości i zaliczany jest do tras międzynarodowych.