background

Aktywny wypoczynek nad morzem?

Aktywny wypoczynek nad morzem to doskonały sposób na spędzenie swojego urlopu. Mowa tu zarówno o spacerach wybrzeżem, jak i wycieczkach rowerowych, bieganiu, czy nawet… siłowniach na świeżym powietrzu. Niepowtarzalny bałtycki klimat oraz duża ilość zdrowego jodu zachęcają do tego, aby się nieco rozruszać. Musimy Cię jednak uprzedzić, że “zła pogoda” nie jest żadną wymówką!

 

 

Aktywny wypoczynek nad morzem – co z pogodą?

Aktywny wypoczynek nad morzem to przyjemność, na którą możesz się zdecydować niezależnie od pogody. Wybrałeś się z najbliższymi na urlop, ale jest zbyt zimno na opalanie? Nic nie szkodzi. Nadmorskie miejscowości oferują mnóstwo wypożyczalni rowerów, w tym propozycje dla młodszych dzieci. Dzięki temu pogoda nie musi krzyżować Ci planów. Spędź z rodziną urlop, który Twoi bliscy zapamiętają na długie lata!

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś odwiedził morze wczesną jesienią lub wiosną. To doskonała pora na aktywność fizyczną i odpoczynek z najbliższymi. Przed rozpoczęciem sezonu (oraz tuż po jego zakończeniu) nadmorskich turystów zdecydowanie ubywa, choć pogoda zdecydowanie dopisuje. Możesz więc liczyć na swobodniejsze poruszanie się po plaży, czy drogach rowerowych, łączących nadmorskie miejscowości. A tych jest naprawdę dużo!

 

 

Aktywny wypoczynek nad morzem w Sarbinowie

 

 

Jakie sporty można uprawiać nad morzem?

Choć wiele osób przyjeżdża nad morze z powodów czysto rekreacyjnych, nie oznacza to, że wielbiciele aktywności fizycznych i sportu nie znajdą tu czegoś dla siebie. Przykładów może być mnóstwo. Okolice Koszalina oraz mniejsze nadmorskie miejscowości zdecydowanie wspierają zdrowy tryb życia. Z tego względu znajdziesz w tym regionie wiele tras, które pozwolą Ci na aktywne zwiedzanie okolicy.

Na pewno znajdą tu coś dla siebie fani:

  • rowerowych wycieczek,
  • nordic walkingu,
  • biegania,
  • jazdy na hulajnodze,

czy bardziej ekstremalnych sportów jak motolotniarstwo, czy windsurfing. Mamy również coś dla fanów ćwiczeń siłowych. Nad bałtyckim morzem znajdziesz bowiem wiele rozbudowanych siłowni na świeżym powietrzu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o to, że podczas urlopu wypadniesz z formy! Place doskonałe do treningu znajdziesz m.in. w Sarbinowie, Chłopach, Mielnie, czy Unieściu.

 

 

Aktywny wypoczynek nad morzem to samo zdrowie!

Na pewno słyszałeś, że nadmorskie powietrze bogate jest jod, który pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i układ nerwowy naszego organizmu. Niedoborem tego pierwiastka zagrożona jest większa część naszego kraju, w tym tereny górskie, wschodnie, czy południowe. Ale czy wiedziałeś, że Bałtyk to jeden z najbogatszych w jod terenów na… całym świecie? Dokładnie tak! Pierwiastek ten zawarty jest w wodzie, ale w wyniku parowania uwalnia się również do powietrza, dlatego największe jego stężenie występuje właśnie w okolicy plaży. Spacerując, czy biegając w tej okolicy, warto wziąć kilka głębszych oddechów!

Dzięki temu spacery po plaży są nie tylko odprężającym zajęciem, czy przyjemną aktywnością fizyczną. Są również po prostu zdrowe. To właśnie zbawienny wpływ jodu sprawia, że po nadmorskiej wędrówce (ale też np. jeździe rowerem) w pobliżu linii brzegowej mamy lepsze samopoczucie i więcej energii. Najwięcej jodu możemy jednak przyswoić jesienią i wiosną – wszystko to dzięki wiatrowi, który przynosi znad morza jeszcze więcej orzeźwiającego powietrza. Piesze wędrówki plażą poza sezonem? My jesteśmy zdecydowanie na tak!

 

 

Aktywny wypoczynek nad morzem

 

 

Trasy rowerowe dla rodzin z dziećmi

Największym zainteresowaniem nad morzem cieszą się sporty powiązane ze zwiedzaniem. Właśnie dlatego gmina Mielno zdecydowała się na wybudowanie wielu tras, doskonałych również dla rowerzystów. To także propozycje, które świetnie sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi. Większość ścieżek rowerowych położona jest w dużej odległości od ruchliwych (zwłaszcza w sezonie) ulic, dzięki czemu nie musisz się martwić o to, że podczas rodzinnej wycieczki rowerowej będziesz zmuszony ciągle czuwać nad swoją pociechą, aby nie jechała zbyt blisko ulicy.

Takie rozwiązanie pozwala turystom na zorganizowanie wycieczek rowerowych z daleka od zgiełku samochodów. Doskonale sprawdzają się tutaj kilkukilometrowe trasy, łączące np. Chłopy i Mielenko, Chłopy i Sarbinowo, czy Sarbinowo i Gąski. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś taką rodzinną wycieczkę połączył ze zwiedzaniem. Każda z tych miejscowości posiada swój niepowtarzalny urok. Znajdziesz w nich m.in. prężnie działającą przystań rybacką, przepiękną (i dobrze zachowaną) zabudowę szachulcową, rekreacyjną promenadę z urokliwymi kawiarniami, czy latarnię morską przy linii brzegowej. Tutaj naprawdę warto przyjechać!