background

Wypoczynek nad morzem – poznaj nadmorską przyrodę!

Dlaczego coraz chętniej stawiamy na wypoczynek nad morzem? Dzieje się tak m.in. za sprawą wyjątkowego klimatu, krajobrazu oraz roślinności, które urzekają swoim pięknem turystów z całego kraju. Wybierając się na rodzinny urlop nad morze, warto odwiedzić kilka miejsc, które pełnią funkcję edukacyjną, zwłaszcza dla dzieci. Dowiedz się, jak połączyć wypoczynek z solidną dawką przyrodniczej wiedzy!

 

 

Wypoczynek nad morzem… też może edukować!

Gmina Mielno stawia na wszechstronny rozwój. Dzięki temu nadmorskie miejscowości stale rozwijają się, podejmując kolejne inwestycje: trasy rowerowe i piesze, terenowe siłownie oraz parki rozrywki dla najmłodszych. Jednak wypoczynek nad morzem to również doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy, zarówno o lokalnej, chronionej przyrodzie, jak i historii samego wybrzeża. Spędzasz tutaj swoje wakacje? W takim razie warto, abyś znalazł wolny dzień na edukacyjną wycieczkę!

Wybierając się z najbliższymi na plażę, w wielu miejscach możesz spotkać tablice edukacyjne, przedstawiające informacje o chronionych gatunkach zwierząt oraz roślin. Taka dawka informacji nie tylko poszerzy wiedzę Twojego malucha, ale również pokaże, jak ważna jest ekologia i dbanie o środowisko naturalne. Tablice edukacyjne potrafią również pomóc w niejednej sytuacji. Czasami zdarza się, że turyści spotkają wyrzuconą na brzeg morza fokę. Ta jest oczywiście pod ścisłą ochroną na terenie całego Bałtyku. Tablice informacyjne dokładnie instruują, jak należy postąpić w przypadku takiego nieoczekiwanego spotkania.

 

 

Ścieżka edukacyjna nad Jamnem

Odwiedzając nadmorskie miejscowości, warto wybrać się na relaksujący spacer z najbliższymi. Ten może jednak wzbogacić Twojego malucha o solidną dawkę wiedzy przydatnej zarówno w życiu codziennym, jak i szkole. Nad jeziorem Jamno utworzono ścieżkę edukacyjną, która doskonale nadaje się właśnie na taki rodzinny spacer. W tym nowoczesnym parku znajdziesz liczne tablice informacyjno-edukacyjne, które pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się środowisko naturalne jeziora.

W parku znajdują się liczne ławki oraz utwardzone drogi. Dzięki temu jest to dobre miejsce do organizacji zarówno pieszych, jak i rowerowych wycieczek. To miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na możliwość zaczerpnięcia solidnej dawki wiedzy. Odwiedzając park, możesz liczyć na przepiękne panoramy jeziora (a przypominamy, że Jamno jest 9. co do powierzchni jeziorem w Polsce!), zwłaszcza podczas zachodu słońca. To doskonałe miejsce dla każdego wielbiciela fotografii, ponieważ można tu stworzyć wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcia z wakacji.

 

 

Rezerwat przyrody Łazy

Kolejną przyrodniczą atrakcją, jaką można znaleźć nad Bałtykiem, jest rezerwat przyrody Łazy. To teren o powierzchni 220 ha, położony tuż przy jednej z popularniejszych, nadmorskich miejscowości – oczywiście mowa o Łazach. Rezerwat ten chroni ekosystemy torfowiskowe i leśne, na których można spotkać rośliny objęte ścisłą ochroną: woskownicę europejską oraz kukułkę Fuchsa.

 

 

Rezerwat przyrody Łazy - atrakcje obok Sarbinowa

 

 

Rezerwat przyrody Łazy jest ostoją dla licznych gatunków ptaków, w tym dla: derkacza, cyranki, czy czajki. Znaleziono tu również legowisko bielika. Nie ma co się dziwić – torfowiskowe tereny to doskonałe miejsce dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jeżeli planujesz zorganizować wycieczkę nad morze poza sezonem, to również jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć.

 

 

Dzika plaża? Zobacz naturę w pełnej okazałości

Dzika plaża to doskonałe miejsce dla osób poszukujących wytchnienia od turystycznego zgiełku. Warto ją odwiedzić jednak nie tylko ze względu na brak turystów. To teren, na którym znajdziesz wysokie, gołe wydmy, znajdujące się tuż przy drodze Unieście – Łazy. Wybierając się tutaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, jest szansa, że nie spotkasz ani jednego turysty. To miejsce, z którego można doskonale obserwować wypływające na szerokie morze kutry rybackie lub zorganizować niezapomniany piknik.

 

 

Dzika plaża między Unieściem a Łazami

 

 

Dzika plaża między Unieściem a Łazami to również doskonałe miejsce dla wielbicieli fotografii. Marzysz o tym, aby mieć wyjątkowe zdjęcia znad morza? A może chciałbyś uchwycić w obiektywie nadmorską przyrodę w całej okazałości? W takim razie dzika plaża koniecznie musi znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia.