background

Wybierz się na spacer nad morzem!

Choć morze kojarzy się głównie z odpoczynkiem w nagrzanym piasku i orzeźwiającymi kąpielami, jest również doskonałym miejscem na wszelkiego rodzaju aktywności sportowe. Nie musisz od razu pokonywać maratonów – możesz zacząć od czegoś dużo lżejszego (a dla niejednej osoby i dużo przyjemniejszego). Po prostu… wybierz się na spacer nad morzem!

 

 

Spacer nad morzem? Nie tylko latem!

Na przestrzeni ostatnich lat gmina Mielno postawiła na wiele inwestycji związanych właśnie z aktywnym wypoczynkiem. Dzięki temu zostały utworzone przepiękne trasy piesze oraz promenady, z których zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści mogą korzystać przez cały rok. To doskonała okazja do rozpoczęcia aktywności fizycznej oraz wprowadzenia zmian w swoim trybie życia… oczywiście na lepsze! Spacer nad morzem to doskonała okazja do zaczerpnięcia oddechu.

Czy wiesz, że nadmorskie powietrze jest szczególnie bogate w drogocenny jod właśnie poza sezonem letnim? Pierwiastki jodu przenikają z morskiej wody do powietrza w wyniku parowania. Silny, jesienny wiatr nawiewa je wprost na plażę. To właśnie dzięki temu, pozasezonowi turyści mogą liczyć na dodatkową porcję odświeżającego, jodowego aerozolu. Trasy rowerowe i spacerowe położone tuż przy linii brzegowej doskonale się tutaj sprawdzają.

 

 

Zabierz najbliższych do Sarbinowa na spacer nad morzem

Promenada w Sarbinowie to jedno z ciekawszych miejsc, jakie warto odwiedzić podczas przyjazdu nad morze. Ciąg spacerowy posiada długość około 1,2 km i pozwala na swobodne przemieszczanie się z dala od ruchliwej ulicy Nadmorskiej (głównej ulicy miejscowości). Szeroka trasa doskonale nadaje się na romantyczny spacer o zachodzie słońca lub popołudniowy spacer z rodziną. Dzięki temu, że wyposażona jest w wiele miejsc siedzących, turyści mogą w przerwie od spaceru usiąść naprzeciwko morza, aby odpocząć przy kawie lub deserze lodowym.

Wzdłuż promenady można natrafić na liczne restauracje, kawiarnie i lodziarnie, które oferują wiele nadmorskich przysmaków. W razie chłodniejszej pogody możesz liczyć na rozgrzewającą kawę lub czekoladę, którą zabierzesz ze sobą na dalsze zwiedzanie okolicy. Niektóre lokale czynne są również poza sezonem. Nie musisz się martwić o to, że Ty i Twoi najbliżsi przemarzniecie podczas nadmorskiego spaceru. Odwiedź Sarbinowo o dowolnej porze roku. Możesz być pewien, że się nie zawiedziesz!

 

 

Sarbinowo dla każdego

 

 

Czy wiesz, że przez Chłopy przebiega 16 południk?

Dokładnie tak. Podczas wypoczynku w Sarbinowie, warto poświęcić jeden dzień na zorganizowanie wycieczki krajoznawczej. Tą możesz zorganizować m.in. do 16 południka, który położony jest między miejscowościami Chłopy – Mielenko. Choć sam obelisk znajduje się w nadmorskim lesie, to można do niego dotrzeć pięknie położoną drogą asfaltową. Nie musisz się jednak martwić – ta jest przeznaczona wyłącznie dla rowerzystów oraz pieszych. Nie uraczysz tu zgiełku samochodów. To doskonała trasa np. na poobiedni spacer z rodzin.

Dzięki temu, że trasa położona jest w nadmorskim lesie, drzewa doskonale chronią pieszych przed nadciągającym znad morza chłodnym wiatrem. To dlatego droga do południka (lub dalej, aż do Mielenka) doskonale nadaje się na spacery również poza sezonem – i to nawet zimową porą. To trasa dla tych, którzy uwielbiają odpoczynek na plaży z dala od tłumów turystów. Droga oferuje liczne przejścia na plażę, które są zdecydowanie mniej popularne, niż te bezpośrednio w miejscowościach.

 

 

Wakacje w Sarbinowie - warto wybrać się do Mielna

 

 

Promenada w Mielnie – spacer z szumem morza w tle

Odwiedzając nadmorskie wybrzeże, nie sposób nie zajrzeć do Mielna. W tym mieście możesz znaleźć wiele rodzinnych atrakcji, jak wesołe miasteczko, liczne place zabaw, restauracje, czy kawiarnie. Jednak jednym z bardziej urokliwych miejsc jest niewątpliwie Promenada Przyjaźni w Mielnie. Ta wypoczynkowa trasa została wybudowana już w 1908 r. Choć początkowo miała za zadanie ochraniać wydmy przed niszczycielskim działaniem morskich fal, to szybko zyskała ogromną sympatię turystów, którzy pokochali spacery tą ponad 2-kilometrową trasą.

Co ciekawe, odwiedzając promenadę w Mielnie, możesz spotkać wiele prac współpracującego z Mielnem artysty Tomasza Żuka. Jego grafiki przedstawiają atrakcje, jakie możesz odwiedzić z rodziną w okolicznych miejscowościach. Znajdziesz na nich m.in. Kościół w Sarbinowie, domki o budowie szachulcowej z Chłopów, czy Latarnię Morską z Gąsek. To doskonała okazja do poznania okolicy oraz zainteresowania maluchów historią nadmorskich miejscowości.