background

Rowerem po Sarbinowie i okolicach

Wakacje nad morzem wcale nie muszą oznaczać wyłącznie wylegiwania się na plaży i korzystania z atrakcji jednej miejscowości. W miejscowościach nadmorskich funkcjonują kilometry malowniczych tras rowerowych, które przebiegają zarówno przez Sarbinowo, jak i okolice. Piękne widoki zachęcają do wycieczek rowerowych i aktywności na świeżym powietrzu. W Sarbinowie jest kilka tras rowerowych, po których turyści mogą podróżować rowerem i przyczepką z dzieckiem. Każdy rowerzysta znajdzie tutaj trasę odpowiednią dla siebie, bez względu na poziom posiadanych umiejętności. Jazda rowerem to nie tylko aktywność wpływająca pozytywnie na nasze zdrowie, ale może również sprawić wiele przyjemności. Rowerowe wycieczki usprawniają kondycję.

 

 

Trasy rowerowe Sarbinowo

 

 

W województwie zachodniopomorskim dużo inwestuje się w budowę oraz remont szlaków rowerowych. Wycieczki rowerowe to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu podczas urlopu. Pomorze Zachodnie tworzy sieć długodystansowych tras rowerowych, których łączna długość wynosi 1100 km. Trasy rowerowe nad morzem łączą ze sobą miasta i wsie. Mogą występować w postaci dróg asfaltowych, ścieżek rowerowych oraz dróg leśnych. Wiele z tych tras prowadzi wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego, co czyni wycieczki rowerowe jeszcze bardziej emocjonującymi. Rowerowe wycieczki to doskonały pomysł na urozmaicenie pobytu wakacyjnego w Sarbinowie. Na rowerzystów czeka kilka ciekawych szlaków wraz z malowniczymi widokami.

 

 

Trasa rowerowa wzdłuż Sarbinowa

 

 

Mała Pętla

To niedługa, bo licząca zaledwie 7 km trasa, która prowadzi z Sarbinowa, przez Chłopy, do Mielenka. Jadąc tym szlakiem można podziwiać wioskę rybacką w Chłopach czy aleję starych lip w Mielenku. Dalsza trasa prowadzi do Mielna i można ją kontynuować wzdłuż jeziora Jamno.

 

 

Pętla Ustronie

Pętla o długości 12 km prowadzi przez Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie oraz Sianożęty. Wzdłuż trasy zadziwiają malownicze widoki, w tym jedna z najwyższych latarni morskich w Gąskach. Kontynuując jazdę w kierunku Kołobrzegu, można zobaczyć najstarszy dąb w Polsce – “Bolesław”.

 

 

Trasa rowerowa Sarbinowo-Dobrzyca

W Dobrzycy znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus, które stanowią świetną atrakcję dla całej rodziny. Mieszczą się w nich labirynty oraz wieża widokowa. Trasa rowerowa z Sarbinowa wiedzie przez Słowienkowo do Dobrzycy. Podróż przebiega w większości bocznymi drogami – polnymi ścieżkami z towarzyszeniem przepięknych, malowniczych widoków. Aby dojechać do ogrodów tematycznych, należy w Dobrzycy zjechać na moment na drogę główną. Na teren ogrodów można wjechać wózkiem.

 

 

Szlak EuroVelo 10

Przez miejscowość Sarbinowo przebiega europejski szlak rowerowy R10. Łączna trasa tego szlaku wynosi 8539 km i swoim zasięgiem obejmuje kilka europejskich krajów nad Bałtykiem. Na terenie naszego kraju szlak rozpoczyna się w Świnoujściu i prowadzi przez Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Sarbinowo, Mielno, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Puck, Błądzikowo, Rzucewo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg, Frombork, Braniewo oraz Gronowo. Trasa R10 prowadzi z Sarbinowa do Gąsek, gdzie można zwiedzić latarnię morską, a dalej do Kołobrzegu. Długości trasy wynosi 27,5 km. Podczas podróży rowerzyści mają możliwość podziwiania pięknych widoków, ponieważ szlak wiedzie blisko linii brzegowej Bałtyku. Obierając przeciwny kierunek trasy można dotrzeć do Mielna i Łaz. Ścieżka szlaku przybiera różne oblicza – mogą to być płyty betonowe lub leśne dróżki. Jedynym mankamentem trasy jest to, że w niektórych momentach łączy się ona z trasami pieszymi i samochodowymi, co może być sporym utrudnieniem dla rowerzystów.

 

 

Trasa rowerowa Sarbinowo-Karnieszewice

To ciekawa propozycja trasy rowerowej o długości 31 km, ponieważ na jej mecie można odwiedzić Arboretum z 1881 roku. Arboretum w Karnieszewicach to świetna atrakcja edukacyjna, gdzie turyści mogą podziwiać różne gatunki roślin, odpocząć, a nawet zorganizować ognisko. Arboretum w Karnieszewicach nie jest zbytnio zatłoczonym miejscem, ponieważ niewiele osób ma o nim w ogóle pojęcie.

 

 

Trasa rowerowa Sarbinowo-Koszalin

Wycieczka rowerowa do Koszalina może się odbyć szlakiem rowerowym o długości 29 km. Trasa prowadzi dookoła jeziora Jamno. Ścieżka rowerowa jest całkowicie bezpieczna dla miłośników dwóch kółek, a Koszalin obfituje w szlaki dla rowerzystów. W mieście znajdują się liczne atrakcje do odwiedzenia, w tym Góra Chełmska z wieżą widokową, Park Książąt Pomorskich, Park Linowy czy Wioska Indian.

 

 

Rowerem po Sarbinowie

 

 

Szlak Nasypem Kolejki Wąskotorowej

To kolejna świetna propozycja dla rowerzystów odpoczywających w Sarbinowie. Ścieżka rowerowa o długości 57 km przebiega przez miejscowości: Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań oraz Siemyśl. Na trasie znajduje się infrastruktura turystyczna, w tym miejsca postojowe dla rowerzystów, ławki, stoły, a nawet zadaszenia. Szlak rowerowy biegnie wzdłuż nasypu dawnej kolejki wąskotorowej, omijając tym samym główne drogi. Trasa składa się z asfaltowej jezdni, której szerokość wynosi 2,5 m. W miejscach, gdzie znajdują się wysokie nasypy, zostały one zabezpieczone poręczami stalowymi.