background

Promenada Sarbinowo – historia jej powstania

Nazwą promenada, pochodzącą z języka francuskiego, określane są ulice lub też piesze trakty, a nawet ciągi komunikacyjne. Najczęściej promenady znajdują się w najważniejszych częściach miast. Jeśli chodzi o miejscowości nadmorskie, to promenady zlokalizowane są wzdłuż brzegu morza lub nabrzeży portowych. Mogą posiadać różne nawierzchnie, które determinują ich przeznaczenie. Promenady są chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, zarówno przez mieszkańców, jak i napływających w sezonie turystów. Promenada najczęściej zakończona jest widokowym zejściem na plażę.

 

 

Wakacje nad morzem - Sarbinowo noclegi

 

 

Promenady nadmorskie

Pas nadmorski to nie tylko piaszczyste plaże i szum fal. Bałtyk kojarzy się również z promenadami w wielu nadmorskich miejscowościach, gdzie tętni życie i znajdują się najważniejsze atrakcje. Nie każdemu urlopowiczowi wakacje nad Morzem Bałtyckim kojarzą się wyłącznie z błogim lenistwem na plaży. Większość turystów korzysta ze spacerów brzegiem plaży i po promenadach. Promenady nadmorskie to miejsca, gdzie kwitnie życie towarzyskie w bałtyckich kurortach. Promenady to również doskonałe punkty widokowe, z których rozpościerają się malownicze krajobrazy. Można z nich podziwiać morze oraz miejscowe atrakcje, a także wschody i zachody słońca. Promenady, powstałe w ostatnich latach, są obiektami przyjaznymi nie tylko dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale również dla rodzin z dziećmi. To miejsca chętnie odwiedzane przez turystów również zimą, kiedy plaże pustoszeją. Spacer promenadą wśród szumiących fal, ośnieżonych drzew i widok nadmorskiej kry z pewnością pozwoli zrelaksować się w trakcie urlopu w okresie zimowym.

 

 

Baza noclegowa przy promenadzie Sarbinowo

 

 

Historia powstania promenady w Sarbinowie

Z uwagi na fakt, że Sarbinowo należy do miejscowości nadmorskich, jak każda z nich, narażone jest na działanie fal morskich. W przeszłości miejscowość znajdowała się w odległości około 2 km od brzegu morza, ale w wyniku podmywania lądu zbliżała się do wybrzeża. Z tego powodu wieś z typowo rolniczej przekształciła się w rybacką. Woda morska ma wręcz niszczycielską moc, a mieszkańcy Sarbinowa obawiali się, że może w końcu całkowicie pochłonie wieś. Sytuacja stawała się wyjątkowo niebezpieczna, więc, aby zahamować proces pochłaniania lądu przez morze, podjęto decyzję o budowie muru. Mur zaporowy, który powstał w 1910 roku, miał wzmocnić brzeg i odeprzeć atak morskich fal. Do budowy zapory użyto kamienia oraz betonu i tak wzniesiono wysoką na 1,5 m oraz długą na około kilometr ochronę przed morzem. Mur stanowił fundament do powstania promenady nadmorskiej w Sarbinowie.

 

 

Promenada Sarbinowo – budowa

Promenada w Sarbinowie zaliczana jest do najpiękniejszych w Polsce. Inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki Programowi Ochrony Brzegów Morskich. Koszt budowy promenady pochłonął 14,5 miliona zł. Promenadę oddano do użytku oficjalnie 27 września 2013 roku. W ramach rewitalizacji obiektu został umocniony oraz zmodernizowany stary mur zaporowy. Dodatkowo wybudowano dwa zjazdy na plażę. Powstało także dziewięć zejść, wśród których znalazły się zjazdy ułatwiające dostęp dla osób niepełnosprawnych. Unowocześniono również sieć oświetleniową oraz ciąg pieszo-jezdny. Dzięki inwestycji miejsce rozkwitło i jest doceniane przez turystów, szczególnie przez rodziny z dziećmi.

 

 

Promenada Sarbinowo obecnie

Promenada Sarbinowo znajduje się w równoległym położeniu do ulicy Nadmorskiej, w pobliżu plaży. Deptak rozpoczyna się w zachodniej części Sarbinowa, a jego koniec znajduje się na wschodnim krańcu miejscowości, tuż za kościołem. Aktualnie promenada stanowi jedną z najważniejszych atrakcji miejscowości. To świetny obiekt spacerowy, z którego można zobaczyć Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z piękną wieżą. Spacer promenadą to również świetna okazja do podziwiania wschodów i zachodów słońca. Otoczenie promenady obfituje w punkty gastronomiczne – liczne kawiarenki, smażalnie ryb, bary i budki. W jej pobliżu do dyspozycji turystów jest także baza noclegowa, w tym hotele i pensjonaty. Ponadto można znaleźć tutaj sklepy z pamiątkami. Promenada w Sarbinowie na całej długości posiada oświetlenie, dzięki czemu ułatwia spacerowanie nią nawet po zmroku. Promenada to również doskonałe miejsce dla porannych aktywności – turyści jeżdżą promenadą na rolkach, uprawiają tutaj jogging lub nordic walking.

 

 

Sklepy Sarbinowo – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

 

 

Baza noclegowa przy promenadzie Sarbinowo

Nocleg Sarbinowo blisko morza niesie ze sobą piękne widoki. Pobyt w takich ośrodkach jest prawdziwą przyjemnością, ponieważ każdy może tutaj poczuć bliskość morza. Z okien takich obiektów noclegowych roztacza się piękna nadmorska panorama. Nocleg przy promenadzie w Sarbinowie to również bliskość plaży (wiele z ośrodków noclegowych posiada bezpośrednie zejście na plażę) i miejsce tętniące życiem, zwłaszcza w sezonie. Wybierając nocleg przy promenadzie w Sarbinowie zyskujemy doskonały dostęp do tras spacerowych, atrakcji oraz zabytków. Dodatkowo w pobliżu promenady mają miejsce liczne wydarzenia kulturalne, więc z pewnością nikt podczas urlopu nie będzie się nudzić.