background

Plaża Sarbinowo – jedna z najpiękniejszych w Polsce

Jednym z kryteriów przy wyborze celu wakacyjnej podróży nad morze jest plaża. Sarbinowo to niewielka wieś letniskowa w województwie zachodniopomorskim, która słynie z pięknej i piaszczystej plaży, o długości około 100 m. Sarbinowo cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, głównie ze względu na niewielką odległość centrum miejscowości od brzegu morza i kameralną atmosferę. Plaża w Sarbinowie zachęca urlopowiczów zarówno do kąpieli morskich, jak i słonecznych. Swój początek ma przy wejściu mieszczącym się przy ulicy Nadmorskiej. Atrakcją dla tych, którym znudziło się już wylegiwanie na plaży jest promenada. Spacerując plażą w Sarbinowie można dojść do następnej miejscowości – Gąsek, gdzie znajduje się jedna z najwyższych w Polsce latarni morskich.

 

 

Sarbinowo - najlepsze noclegi

 

 

Najpiękniejsze plaże w Polsce, czyli jakie?

Piękno plaży odzwierciedla się w jej przestronności, czystym piasku, czystej wodzie i pięknych widokach dookoła. Popularnością wśród turystów cieszą się głównie ustronne plaże, które są zazwyczaj mniej zatłoczone od pozostałych. Większość urlopowiczów podczas wakacji ceni sobie spokój, więc przestronna plaża, gdzie nie musimy się potykać o czyjś parawan, będzie idealnym wyborem. Magiczna plaża z niewielką liczbą odwiedzających pozwala poczuć się swobodnie i daje możliwość wypoczynku, na który czekamy cały rok.

 

 

Sarbinowo – krótka historia nadmorskiej miejscowości

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z XIV wieku. Wówczas Sarbinowo było położone w odległości 1,5 km od brzegu morza. Wsi groziła całkowita zagłada, którą mogłyby spowodować fale morskie pochłaniające ląd. Stąd też decyzja o budowie kamienno-betonowego muru oporowego o długości 1 km w 1910 roku. Z czasem zapora została przekształcona w promenadę i stanowi główny deptak w miejscowości, który oddziela plażę od centrum Sarbinowa.

 

 

Sklepy Sarbinowo – jakie pamiątki przywieźć z wakacji?

 

 

Plaża Sarbinowo – przyroda

Wybrzeże w Sarbinowie oraz w jego okolicy jest niezwykle malownicze. Za jego urok odpowiadają w głównej mierze wydmy, które zielenią się wiosną i latem. Porośnięte są w większości wierzbą zwyczajną, która ma za zadanie chronić strukturę wydmy. Wydmy miejscami poprzecinane są niewielkimi dolinami, gdzie początek mają małe strumyki. Wybrzeże w okolicach Sarbinowa jest zróżnicowane pod względem budulca. Można tutaj spotkać zarówno wydmy gliniaste, jak i tradycyjne piaskowe.

 

 

Kąpielisko przy plaży Sarbinowo

Kąpielisko przy plaży w Sarbinowie zlokalizowane jest na terenie wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Znajduje się w jednolitej części wód powierzchniowych Jarosławiec-Sarbinowo. Kąpielisko powstało w 2018 roku, a woda w nim jest oceniana jako doskonała lub przydatna do kąpieli. Sarbinowo posiada kąpielisko strzeżone w okresie wakacyjnym, w godzinach od 10:00 do 17:00. Plaża została również wyposażona w toalety, kosze na śmieci, a dodatkowo posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na teren plaży nie można wprowadzać zwierząt.

 

 

Plaża Sarbinowo – atrakcje dla turystów

 

 

Plaża Sarbinowo – atrakcje dla turystów

Plaża w Sarbinowie zaskakuje przepięknym krajobrazem. Znajdują się tutaj liczne nasypy i skarpy, piasek jest biały i czysty, a zejścia łagodne. Atrakcją dla tych, którym znudziło się już wylegiwanie na plaży, jest promenada. W przeszłości promenada pełniła funkcję muru oddzielającego ląd od niszczycielskiej siły fal morskich. Z biegiem lat wybudowano na niej jednak deptak, którym można spacerować, podziwiając piękne widoki. Turyści mogą również odpocząć na promenadzie, korzystając z ulokowanych wzdłuż niej ławeczek i obserwować morze. W sezonie wzdłuż promenady pojawiają się bary, kawiarenki i restauracje oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Wypoczywający tutaj turyści doceniają plażę w Sarbinowie przede wszystkim za jej szerokość oraz piękne wschody i zachody słońca. Plaża Sarbinowo to doskonałe miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Chociaż coraz więcej osób wybiera na wakacje tę miejscowość, nie ma problemów ze znalezieniem wolnego miejsca na piaszczystej plaży. Dla miłośników jazdy konnej oferowane są przejażdżki wzdłuż brzegu morza.

 

 

Plaża Sarbinowo – jak dojechać?

Najczęściej wybieraną przez odwiedzających formą transportu jest oczywiście podróż samochodem. Do Sarbinowa można dojechać także autobusem. Najpierw należy dotrzeć do Koszalina, a stamtąd udać się autobusem do Sarbinowa. Podróż do celu zajmuje około pół godziny. Dojazd pociągiem do Sarbinowa jest niestety aktualnie niemożliwy.

 

 

Baza noclegowa przy plaży w Sarbinowie

Z uwagi na rosnącą liczbę turystów odwiedzających tę miejscowość Sarbinowo zaczęło się dynamicznie rozwijać. Z roku na rok powstaje tutaj coraz więcej hoteli, pensjonatów, a nawet apartamentów w Sarbinowie, jednak wciąż najwięcej jest domków letniskowych. Walorem miejscowości jest to, że wiele obiektów noclegowych znajduje się tuż przy samej plaży. Ponadto, jeśli chodzi o koszty, to noclegi Sarbinowo wypadają o wiele korzystniej, niż w większych kurortach. Urlopowicze mogą zatem podziwiać z okien wspaniałe nadmorskie widoki. Niektóre z obiektów noclegowych w Sarbinowie posiadają własne zejścia na plażę, a nawet tarasy widokowe.