background

Latarnia Morska w Gąskach. Dlaczego warto ją odwiedzić?

Latarnia Morska w Gąskach stanowi jedną z najciekawszych atrakcji dla wszystkich turystów odwiedzających nadbałtyckie miejscowości. Planujesz wyjazd nad morze na najbliższy urlop? W takim razie Latarnia Morska w Gąskach to pozycja obowiązkowa na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Dlaczego warto ją odwiedzić? Zapraszamy do artykułu!

 

 

Latarnia morska w Gąskach – poznaj jej ciekawą historię

Latarnia Morska w Gąskach to niewątpliwie jeden z najważniejszych zabytków na terenie Pomorza. Jej budowa została rozpoczęta już w 1876 r. i trwała do 1877 r. Cały proces nie był jednak łatwy, ponieważ wszystkie materiały niezbędne do budowy przywożone były drogą morską i rozładowywane na specjalnie wybudowanym do tego celu pomoście wysuniętym w morze. Pomimo trudnych warunków pracy podczas budowy, latarnia została uruchomiona już w 1878 r. Początkowo latarnię obsługiwało dwóch latarników, którzy mieszkali w budynku znajdującym się obok wieży.

Choć przez lata Latarnia Morska w Gąskach doznawała uszkodzeń i pęknięć na skutek trudnego, morskiego klimatu, była na bieżąco zabezpieczana plombami, przemurowywaniami i cementem. Po wojnie wieża należała do Rosjan, a Polakom oddano ją do użytku dopiero w 1950 r.

Co warto zaznaczyć, początkowo latarnia wyposażona była w aparat fresnela, który dzięki światłu naftowemu był widoczny już z 18 mil morskich. Światło elektryczne zamontowano w wieży dopiero w 1927 r. Dzisiaj ma ono zasięg zdecydowanie większy, bo aż 23 mile morskie.

 

 

Latarnia Morska w Gąskach - czyli doskonały punkt widokowy

 

 

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Ciekawa historia latarni to oczywiście niejedyny powód, dla którego warto odwiedzić wieżę. Jest to przede wszystkim doskonała atrakcja dla całej rodziny, ponieważ wieża jest udostępniona do zwiedzania. To doskonały punkt widokowy, z którego można zobaczyć wspaniałą piaszczystą plażę, morze sięgające aż po horyzont oraz okoliczne miejscowości. Latarnia Morska w Gąskach jest naprawdę wysoka, sięga na wysokość przekraczającą 50 m!

Aby dojść na szczyt, trzeba pokonać aż 220 krętych schodków. To dobra okazja, aby rzucić wyzwanie swoim najbliższym. Możecie postanowić, że każda osoba, która dobrze policzy wszystkie schodki, będzie mogła cieszyć się dodatkowym deserem po zejściu z wieży. W okolicy działają bowiem liczne punkty ze słodkościami oraz sklepiki z pamiątkami.

 

 

Najpiękniejszy zachód słońca? Obejrzyj go z latarni morskiej!

Latarnia Morska w Gąskach jest doskonałym punktem widokowym. Możesz zabrać swoich najbliższych w to miejsce, aby podziwiać m.in. zachód słońca. Ten oglądany ponad koronami drzew, wysoko nad plażą, robi kolosalne wrażenie – zupełnie inne niż z „ziemskiej” perspektywy. To świetna okazja na spędzenie wyjątkowych chwil z rodziną lub zabranie ukochanej osoby na romantyczny spacer. Kto wie, ile osób zaręczyło się na szczycie naszej latarni?

Wieża daje również ogromne możliwości, jeżeli planujesz zrobić wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie z urlopu. To miejsce, w którym z łatwością uchwycisz szybujące mewy na tle wzburzonego w oddali morza lub wyciszający, kolorowy zachód słońca. To także dobre miejsce na zdjęcie pamiątkowe całej rodziny. Nie musisz się martwić. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Wieczorami przy podstawie wieży odbywają się wieczory taneczne – najlepsza okazja do stworzenia kolejnych, wspólnych wspomnień rodzinnych!

 

 

Zachód słońca - widok z latarni morskiej w Gąskach

 

 

Latarnia morska w Gąskach? Zorganizuj rodzinną wycieczkę!

Latarnia Morska w Gąskach to doskonałe miejsce na zorganizowanie rodzinnej wycieczki. Miejscowość znajduje się bowiem 3 km od Sarbinowa – taką trasę można pokonać z łatwością, idąc piaszczystą plażą lub korzystając z jednej z tras wypoczynkowych. Dzięki tego typu drogom turyści mogą z łatwością przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami bez samochodu. Przykładem takich połączeń mogą być np. Sarbinowo-Gąski, Sarbinowo-Chłopy, czy Chłopy-Mielenko.

Do Latarni Morskiej w Gąskach możesz dostać się z Sarbinowa:

  • pieszo, w około 40 minut,
  • rowerem, w około 11 minut,
  • gokartem (W Sarbinowie znajdziesz liczne wypożyczalnie), w 11 minut.

 

Chcesz spędzić aktywny urlop nad morzem? Połącz sport ze zwiedzaniem i odwiedź Latarnię Morską w Gąskach!