background

Szlakiem zabytków Sarbinowa i okolic

Sarbinowo to typowo letniskowa miejscowość, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu, 7 km od Mielna i 3 km od Chłopów. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pojawiły się już w 1309 roku. Dlaczego warto je odwiedzić i podążać szlakiem zabytków Sarbinowa i okolic? Przede wszystkim dlatego, że oprócz obiektów noclegowychSarbinowo oferuje mnóstwo atrakcji do zwiedzania. Najstarszymi zabytkami w Sarbinowie są: neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z 1857 roku i zabytkowa, drewniana chałupa rybacka z 1804 roku, ale najważniejszą atrakcję stanowi piękna piaszczysta plaża w Sarbinowie, która przyciąga turystów z całej Polski.

 

 

Szlakiem zabytków Sarbinowa i okolic – Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku

Kościół w Sarbinowie powstał w latach 1856-57, ponieważ dotychczasowa świątynia z XIII wieku uległa zniszczeniu. Wybudowano go w stylu neoklasycznym, a wieżę na planie ośmiokąta zaprojektował najsłynniejszy wówczas architekt – Karl Schinkel. Do budowy świątyni w Sarbinowie użyto ciosów kamiennych i czerwonej cegły, jednak obecnie część budynku posiada tynki. W ostrołukowych, gotyckich oknach kościoła znajdują się witraże. Wyposażenie kościoła datuje się na XIX wiek, ale dzwony pochodzą z 1920 roku. Kompleks kościelny w Sarbinowie otoczony jest murem, wewnątrz którego znajdował się wiele lat temu cmentarz parafialny. Świątynię użytkuje się do dzisiaj.

 

 

Zabytkowy kościół w Sarbinowie

 

 

Zabytkowe organy w kościele w Sarbinowie

Nie można określić dokładnej daty powstania dziewiętnastowiecznych organów w kościele w Sarbinowie. W pierwszej wersji instrument posiadał dwie klawiatury ręczne, ale podczas remontu w 2005 roku zaszły zmiany i w rezultacie jedna z klawiatur została usunięta. Aktualnie na zabytkowych organach odbywają się koncerty Filharmonii Koszalińskiej, które cieszą się popularnością wśród osób, ceniących muzykę sakralną.

 

 

Sarbinowo atrakcje – zabudowa rybacka

Zabytkowa osada rybacka z XIX wieku w miejscowości Sarbinowo została przekształcona w letnisko, ale do dzisiaj zachowała się jej dawna część. Jednym z zabytków, z których słynie miejscowość, jest chata rybacka z 1804 roku, o konstrukcji szachulcowej w połączeniu z drewnem dębowym. Konstrukcja szachulcowa oznacza, że budowla posiada ściany szkieletowe drewniane, wypełnione gliną z sieczką, trocinami lub wiórami albo zarzuconą plecionkę z witek lub łodyg trzciny. Konstrukcja tego typu tworzy wizerunek białej chałupy z poprzecinanym drewnem dębowym. To bardzo ciekawy zabytek w miejscowości Sarbinowo, dlatego, że może odwiedzającym przybliżyć warunki, w jakich żyli niegdyś rybacy.

 

 

Grodzisko słowiańskie w okolicy Sarbinowa

To pozostałość po osadzie Słowian Pomorskich z IX lub nawet X wieku, która znajduje się w gminie Mielno, niedaleko Sarbinowa. Wybudowano je jako umocnienie lub też schronienie na wypadek obrony przed wrogiem. Centralnym punktem grodziska jest stożek, a wokół niego znajduje się fosa. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych grodzisko przeszło w ręce Towarzystwa Żywej Archeologii. Warto odwiedzić Grodzisko słowiańskie, ponieważ organizatorzy szykują w sezonie letnim atrakcje dla odwiedzających. Odbywają się wtedy tutaj różnego rodzaju pokazy walki bronią białą, warsztaty w dawnych rzemiosłach, ale turyści mają dodatkowo możliwość spróbowania tradycyjnego słowiańskiego jadła. Grodzisko słowiańskie należy do obszaru przyrody chronionej Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego, ponieważ na jego terenie rosną ponad stuletnie dęby i buki.

 

 

Pałac Morski we wsi Gąski

Ta neoklasyczna budowla pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Otoczeniem Parku Morskiego jest niemal siedmiohektarowy park, w którym rosną ciekawe drzewa i krzewy. Pałac Morski znajduje się w odległości 900 m od plaży i obecnie funkcjonuje jako ośrodek rehabilitacyjno-wczasowy. W budynku mieszczą się kawiarnie i restauracje, ale park dodatkowo zachęca turystów do spacerów.

 

 

Latarnia Morska w Gąskach

Największą atrakcją wsi Gąski jest ta dziewiętnastowieczna zabytkowa budowla, o wysokości ponad 50 m, którą możesz zobaczyć z plaży. Wybudowano ją przede wszystkim z cegły, którą w tym celu dowożono wówczas statkami. Aktualnie latarnia jest dostępna dla zwiedzających, a z jej szczytu rozpościera się malowniczy widok morza i pobliskich miejscowości. W skład zespołu latarni morskiej wchodzi sama latarnia, dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur – zabytki wpisano do rejestru.

 

 

Latarnia Morska w Gąskach

 

 

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łeknie

We wsi Łekno, nieopodal miejscowości Sarbinowo, znajduje się neogotycki kościół, wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku. Budowla powstała z kamienia i cegły. Kościół wyróżnia się trzykondygnacyjną wieżą, która została uderzona piorunem w roku 1789. Ciekawym elementem w kościele jest zegar, pochodzący z końca XIX wieku oraz inne zabytkowe przedmioty – stara chrzcielnica, dwa dzwony z XV wieku oraz obraz z ostatnią wieczerzą z 1578 roku. Okna kościoła św. Jana Chrzciciela ozdobione są witrażami, które prezentują sceny biblijne lub herbowe kartusze.