background

Wczasy w Sarbinowie. Co warto zobaczyć?

Wczasy w Sarbinowie to doskonały sposób na to, aby odpocząć od zgiełku i pędu dużego miasta. To z pewnością jedna z najbardziej malowniczych, nadmorskich miejscowości. Co roku z całego kraju zjeżdżają tu kuracjusze i osoby pragnące wypoczynku w niezwykłych okolicznościach przyrody. Jednak piękna plaża to nie wszystko, co Sarbinowo ma do zaoferowania! Dziś opowiemy o tym, co warto zobaczyć w tym miejscu.

 

 

Wieś, która… się przemieszcza!

Sarbinowo może poszczycić się naprawdę bogatą i długą historią. Najstarsze zachowane informacje o miejscowości pochodzą już z 1309 roku. Wtedy była to typowa wieś rolnicza, oddalona od morza o 1,5 kilometra. Przez wieki mieszkańcom nie śniło się nawet, że przyjdzie dzień, w którym do Sarbinowa zaczną zjeżdżać kuracjusze z największych miast.

Można by zażartować, że Sarbinowo tak ciągnie do morza, że postanowiło się do niego przybliżyć! Mówiąc nieco poważniej: jak to się stało, że Sarbinowo „przemieściło się” w kierunku morza? Oczywiście sama miejscowość została na swoim miejscu. To Bałtyk przez stulecia pochłaniał kolejne metry ziemi. Już na początku XX wieku zdano sobie sprawę, że wkrótce samo Sarbinowo zniknie, zalane przez morską wodę. Z tego powodu w 1910 roku wybudowano wzdłuż plaży kamienno-betonowy mur o długości około 1 km, który do dziś chroni miejscowość przed morzem.

 

 

Panorama w Sarbinowie - noclegi

 

 

Również dziś mur chroni Sarbinowo przed Morzem Bałtyckim. Jednak kilka lat temu konstrukcja została rozbudowana, przekształcając się w piękną promenadę o długości 1 kilometra. Możesz nam wierzyć, że robi wrażenie! Zwłaszcza że znajdziesz na niej liczne kawiarnie i restauracje, w których można zjeść pyszne desery, czy obiady. Wieczorem można oczywiście zamówić kolorowe drinki – a wszystko to z przepięknym widokiem na spokojne morze! Odpoczynek w Sarbinowie to zdecydowanie dobry pomysł. Zwłaszcza że do Twojej dyspozycji pozostają magiczne apartamentyklimatyczne domki nad morzem, czy wygodne pokoje!

 

 

Neogotycki kościół pełen tajemnic

Neogotycki kościół wzniesiony w 1856 r. to z pewnością najważniejszy zabytek Sarbinowa. To również miejsce, które kryje wiele tajemnic. Będąc na wczasach w Sarbinowie, nie sposób go nie odwiedzić – nie sposób również nie zrobić mu pamiątkowej fotografii.

Z zewnątrz kościół zachwyca wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Do tego zdobią go przepiękne witraże w ostrołukowych oknach. Z kolei w środku można podziwiać oryginalne wyposażenie kościoła, w tym zachowaną neogotycką chrzcielnicę oraz trzy dzwony odlane w latach 30-tych XX wieku. Wszystko to robi ogromne wrażenie na odwiedzających, którzy przyznają, że msza w tak pięknym kościele, jest prawdziwym sakralnym przeżyciem, wprowadzającym w ogromną zadumę.

 

 

Wczasy w Sarbinowie, śladami kultury rzymskokatolickiej

 

 

To oczywiście nie wszystko. Na ścianach kościoła można podziwiać stacje Drogi Krzyżowej namalowane przez wybitnego artystę Jerzego Nowosielskiego, uhonorowanego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego prace są prawdziwą dumą mieszkańców Sarbinowa.

 

 

Wczasy w Sarbinowie i… ślady kultury rybackiej?

Dziś Sarbinowo jest popularnym nadmorskim kurortem, który rozwija się nieprzerwanie od 1989 roku. Przez ponad 30 lat miejscowość rozbudowywała w błyskawicznym tempie. Z pewnością zaobserwowali to Ci wczasowicze, którzy przyjeżdżają tu co roku. A tych akurat jest niemało!

Miejscowość posiada dwie twarze. W ciągu roku to senna, urokliwa miejscowość, w której czas niemal się zatrzymuje. Z kolei latem Sarbinowo przekształca się w tętniący życiem kurort, w którym na każdym kroku można natknąć się na atrakcje, czy restauracje pełne fantastycznego jedzenia. Jednak do niedawna Sarbinowo, ze względu na bliskość morza, było miejscowością o zupełnie innych charakterze.

W poszukiwaniu dawnej tożsamości wsi można natknąć się na zabytkową chałupę o konstrukcji szachulcowej. Budynek powstały w 1804 roku posiada ściany z drewna dębowego oraz dach pokryty trzciną. To jeden z najlepiej zachowanych przykładów wąskofrontowej chałupy rybackiej. Odwiedzając to miejsce, można cofnąć się w czasie!