background

Urbex nad morzem? Zwiedź bunkry w Ustroniu Morskim!

Urbex nad morzem może być fantastycznym sposobem na aktywne spędzenie swojego urlopu. Nie jesteś fanem leżenia na plaży? Pogoda nie pozwala na kąpiele słoneczne? W takim razie spakuj kilka kanapek do plecaka, nalej gorącej herbaty do termosu i wyrusz w poszukiwaniu przygód. Nadmorskie wybrzeże nadaje się do tego doskonale!

 

 

Przyjeżdżając nad morze, możesz spędzić czas aktywnie

Większość osób przyjeżdża nad morze, aby zaczerpnąć trochę słońca podczas wylegiwania się w rozgrzanym piasku. Jednak wczasy nad morzem można spędzić również w aktywny sposób! Potraktuj swoje wakacje, jako czas, w którym zarówno Ty, jak i Twoje dzieci, oderwiecie się od codziennego, szybkiego życia pełnego obowiązków i deadline’ów. Polskie morze stworzone jest nie tylko dla osób kochających leniwy wypoczynek na plaży i zaraz o udowodnimy!

Bałtyckie wybrzeże to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu w aktywny sposób. Mowa tu nie tylko o uprawianiu sportów wodnych (choć nadmorskie miejscowości są na to doskonale przygotowane), ale również o zwiedzaniu. Urbex nad morzem – tę pasję podziela dzisiaj coraz więcej osób, pragnących eksplorować i odkrywać nieznane tereny i tajemnicze miejsca. Na całe szczęście, linia brzegowa Bałtyku ma wielbicielom tego hobby wiele do zaoferowania!

 

 

Urbex nad morzem to gratka dla wielbicieli historii

Ustronie Morskie to dla wielbicieli historii pozycja obowiązkowa do zwiedzenia. W latach pięćdziesiątych XX w. w ramach budowy systemu obrony wybrzeża zbudowano tu ciągnącą się przez nadmorski las (od miejscowości Wieniotowo, aż do ujścia rzeki Czerwonej) 31 Baterię Artylerii Stałej. Gotowość bojową osiągnęła w 1954 r. Składała się z 4 stanowisk dział 130 mm (model B-13 prod. radzieckiej), które miały bronić dostępu do kołobrzeskiego portu. Ta konstrukcja nawet dziś robi piorunujące wrażenie!

Choć 31 Bateria Artylerii Stałej została rozformowana w 1974 r., do zwiedzania dopuszczone zostały 4 stanowiska ogniowe. Chociaż wewnątrz budowli nie znajdzie się już dzisiaj żadnych elementów wyposażenia, przeszukiwanie kolejnych pomieszczeń w trzykondygnacyjnych bunkrach może okazać się ciekawą przygodą dla miłośników urbexu.

 

 

 31 Bateria Artylerii Stałej

 

 

Jak przygotować się do zwiedzania?

Decydując się na eksplorację bunkrów w Ustroniu Morskim, warto odpowiednio się przygotować. Stanowiska ogniowe położone są w gęstym, nadmorskim lesie, i choć przez wydmy prowadzi szeroka ścieżka, dojście do konkretnych budowli może być utrudnione przez bujną roślinność. Warto w tym celu przygotować wysokie buty, które ochronią nogi, np. przed pokrzywami. Pamiętaj również o solidnej podeszwie (piwnice bunkrów mogą obfitować w kałuże, a porośnięte mchem schody sprzyjają poślizgom).

Jako, że bunkry składają się z podpiwniczenia, warto zabrać ze sobą latarkę, która pozwoli oświetlić każde pomieszczenie. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo, ale również komfort i większą satysfakcję ze zwiedzania. Jeżeli planujesz wejść na wieżę, która wchodzi w skład umocnień, nie zapomnij zabrać ze sobą rękawiczek ochronnych. Mogą Ci pomóc podczas wspinaczki po ustawionej wewnątrz drabinie. To tzw. zwiedzanie z dreszczykiem emocji!

 

 

Urbex nad morzem – aktywny wypoczynek dla całej rodziny

 

 

Urbex nad morzem – aktywny wypoczynek dla całej rodziny

Jeżeli nie jesteś fanem wylegiwania się na plaży, warto poświęcić jeden dzień urlopu właśnie na aktywne zwiedzanie. Bunkry w Ustroniu Morskim (położone 20 minut jazdy samochodem z Sarbinowa) oferują przygodę dla całej rodziny. Szeroka, leśna ścieżka umożliwia prowadzenie wózka oraz oglądanie budowli z dalszej odległości. Zainteresowani zwiedzaniem wnętrza powinni wyposażyć się w niezbędny sprzęt:

  • buty ochronne,
  • latarkę,
  • rękawiczki.

Dzięki temu, że bunkry w Ustroniu Morskim dostępne są dla zwiedzających cały rok, nie musisz decydować się na zwiedzanie w szczycie sezonu. Chłodniejsze pory roku to doskonały moment na eksplorację militarnych umocnień, które zyskują jeszcze więcej uroku przez brak turystów i jesienną atmosferę, która sprzyja robieniu wyjątkowych zdjęć. To zdecydowanie jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć.