background

Szlaki turystyczne w Sarbinowie i okolicy

Sarbinowo uchodzi za wyjątkowo urokliwe miejsce z przepiękną promenadą. Ale oprócz głównych atrakcji miejscowości oczy turystów cieszą malownicze krajobrazy. Dla wielbicieli spacerów oraz wycieczek rowerowych Sarbinowo i okolice posiada szeroką ofertę.

 

 

Piesze szlaki turystyczne Sarbinowo i okolice

 

 

Sarbinowo to miejscowość nadmorska, przez którą przebiega pieszy szlak turystyczny. Jest on częścią czerwonego europejskiego szlaku pieszego E-9, który wiedzie wzdłuż wybrzeża bałtyckiego. Prowadzi on trasą znad Atlantyku (Brest we Francji) aż do Braniewa. Na trasie szlaku znajdują się takie miejscowości, jak: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Lędzin, Trzebiatów, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Darłowo, Darłówko, Jarosławiec, Ustka, Rowy, Łeba i Żarnowiec. Szlak przebiega pod nazwą “Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego” przez takie miejscowości jak Pleśna, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Łazy oraz Dąbki. Pieszy szlak turystyczny w Sarbinowie liczy sobie 39 km długości. Szlak pieszy zlokalizowany jest niedaleko kościoła. Sarbinowo posiada własną promenadę, która biegnie wzdłuż długiej plaży. To miejsce idealne na spacery, które cieszy się wyjątkową popularnością wśród odwiedzających tę miejscowość. Promenada oferuje turystom sporo atrakcji. Można się tutaj po prostu przespacerować, podziwiać piękny krajobraz, zjeść smaczny posiłek w jednym ze zlokalizowanych w tym miejscu punktów gastronomicznych, jeździć na rolkach lub też odpocząć na jednej z ławeczek. Promenada w Sarbinowie to efekt budowy muru zaporowego, który powstał w 1910 roku. Jego pierwotnym zadaniem było powstrzymanie niszczycielskich skutków fal morskich. Mur pełni funkcję separacyjną pomiędzy obiektami gastronomicznymi a plażą w Sarbinowie.

 

 

 

 

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie

Ta ścieżka przyrodnicza o charakterze edukacyjnym prowadzi wzdłuż lasu nad Morzem Bałtyckim. Przebiega ona przez stare wydmy, grodziska oraz pozostałości po II wojnie światowej (schrony amunicyjne) i obiekty archeologiczne ze średniowiecza. Szlak kryje w sobie również inne niespodzianki, które odwiedzający muszą odnaleźć samodzielnie, zgodnie z symbolami na drzewach. Trasa spacerowa składa się z dwóch pętli. Duża pętla ma długość 2,9 km. Samo jej przejście zajmuje ok 35 minut, a dodatkowe atrakcje około 45 minut. Mniejsza pętla jest długa na 1,5 km, co przekłada się na 18 minut spaceru i 15 minut zabawy. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

Promenada w Mielnie

Mieleńska promenada jest o dwa lata młodsza od jej odpowiednika w Sarbinowie. Przyczyny jej budowy były takie same – miała chronić przed zniszczeniem lądu przez fale morskie. Z biegiem lat promenada w Mielnie stała się ulubionym miejscem spacerowiczów, tym bardziej, że oferuje piękne widoki na morze oraz miasto. Przy promenadzie powstała również baza noclegowo-gastronomiczna, więc jest to aktualnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym mieście.

 

 

Promenada spacerowa z Unieścia do Mielna

Trasa biegnie poprzez plażę, a jej długość wynosi 3 km. Łączy ze sobą Unieście oraz Mielno, a jednocześnie zapewnia spacerowiczom wspaniałe nadmorskie widoki. Atrakcją podczas spaceru jest możliwość rozegrania partyjki szachów dużymi figurami. Pokonując tę trasę można się również natknąć na Pomnik Lotników, który upamiętania dwóch pilotów z Zegrza Pomorskiego, którzy zginęli odbywając lot ćwiczebny pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.

 

 

Rowerowe szlaki turystyczne Sarbinowo

 

 

Przez wieś Sarbinowo przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R-10 (Velo Baltica), którego trasa prowadzi dookoła basenu Bałtyku, a łączna długość wynosi 8539 km. Jego polski odcinek jest długi na 588 km i przebiega przez trzy województwa – zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. W gminie Mielno, do której przynależy Sarbinowo, odcinek szlaku rowerowego ma długość 45 km. Szlak R-10 rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Gronowie, graniczącym z Obwodem Kaliningradzkim. W Mielnie rozpoczyna się także szlak o długości 14 km, który biegnie równolegle do drogi z Mielna do Koszalina.

 

 

Trasa rowerowa Sarbinowo-Kołobrzeg 30 km

Ten szlak przebiega przez Gąski, Pleśną, Ustronie Morskie, Sianożęty oraz Podczele. W Gąskach można podziwiać piękną latarnię – jedną z najwyższych w naszym kraju, a w Pleśnie zlokalizowane jest wybrzeże klifowe na odcinku 4,5 km. Wzdłuż trasy napotkamy jeszcze jednostkę Marynarki Wojennej. Cała trasa wiedzie przez lasy oraz rozlewiska wzdłuż plaży.

 

 

Trasa Sarbinowo-Darłowo 48 km

Miejscowości odwiedzane podczas przejażdżki rowerem tą trasą to Chłopy, Mielenko, Mielno, Łazy, Osieki, Iwięcino, Bukowo Morskie, Dąbki oraz Bobolin. W Chłopach warto zobaczyć wieś rybacką, a Mielenko rozsławia aleja lipowa ze 150-letnimi drzewami. W Mielnie godny odwiedzenia jest zespół dworsko-parkowy. Niedaleko Łaz można spotkać Kanał Jamieński, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem, a następnie dworek Osiecki w Osiekach. Kolejny etap obejmuje przejażdżkę jednośladem niedaleko jeziora Bukowo aż do Darłowa.

 

 

Trasa Sarbinowo-Dobrzyca 10 km

Ta trasa biegnie przez malownicze pola i łączki oraz nieduże wioski o rzadkiej zabudowie. W Dobrzycy można odwiedzić zabytkowy kościół z XIX wieku oraz słynne Ogrody Tematyczne Hortulus.