background

Mapa Sarbinowo – poznaj bliżej miejscowość

Jak wskazuje mapaSarbinowo Morskie to średniej wielkości wieś, położona nad Bałtykiem. Jest jedną z najprężniej rozwijających się miejscowości nadmorskich z rozbudowaną bazą turystyczną. Panuje tutaj typowo nadmorski klimat, który tworzą liczne restauracje, smażalnie ryb, bary i atrakcje dla najmłodszych.

 

 

Spacer oraz inne atrakcje w Sarbinowie

 

 

Mapa Sarbinowo – położenie miejscowości

Sarbinowo to miejscowość letniskowa w północno-zachodniej części Polski, znajdująca się między Mielnem a Ustroniami Morskimi. Administracyjnie lokuje mapa Sarbinowo w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno. Położone jest w odległości 7 km od Mielna, 17 km na północny zachód od Koszalina oraz około 30 km od Kołobrzegu. Miejscowość znajduje się nad Morzem Bałtyckim, na Wybrzeżu Słowińskim. Na wschód od Sarbinowa mieści się jezioro Jamno, a Morze Bałtyckie zlokalizowane jest na północ od centrum miejscowości. Do Sarbinowa przylegają dwie sąsiednie miejscowości: Chłopy i Gąski. Główną ulica Sarbinowa jest ulica Nadmorska, przy której mieści się promenada, lokale gastronomiczne i baza noclegowa.

 

 

Mapa Sarbinowo – położenie miejscowości

 

 

Historia Sarbinowa

Pierwsze wzmianki o miejscowości Sarbinowo pochodzą z XIV wieku, a dokładniej z 1306 i 1309 roku, gdzie występuje jako własność klasztoru Cystersów w Darguniu. Wieś była wówczas punktem sporu na granicy z rodem Borków. Po rozbiorach Sarbinowo trafiło do Prus i nosiło nazwę Sorenbohm. W 1784 roku miejscowość zamieszkiwało zaledwie kilkadziesiąt osób włącznie z burmistrzem. Znajdowały się tam dwie tawerny, 32 gospodarstwa domowe oraz protestancka parafia. W 1856 roku wzniesiono neogotycki kościół ze strzelistą wieżą. Dawniej Sarbinowo było położone w odległości około 1,5 km od morza, a główne zajęcie ludności stanowiło rolnictwo. Niestety z biegiem lat Sarbinowo było coraz bardziej pochłaniane przez morze. Aby zapobiec działaniu niszczycielskiej siły fal morskich w 1910 roku postawiono mur oporowy, wzniesiony z betonu i kamienia. Dzięki temu udało się zahamować cały proces, a po wielu latach mur został przekształcony w promenadę. W latach dwudziestych XX wieku miejscowość zaczęła zmieniać swój charakter na letniskowy. Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, Sarbinowo zostaje przyłączone do Polski.

 

 

Ludność zamieszkująca Sarbinowo

Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Sarbinowo na stałe zamieszkuje około 600 osób, w tym około 200 rolników. 47,3% mieszkańców Sarbinowa stanowią kobiety, a 52,7% mężczyźni. Gmina Mielno utworzyła sołectwo Sarbinowo, w skład którego wchodzą Sarbinowo i Pękalin. Mieszkańcy sołectwa wybierają sołtysa oraz radę sołecką, w której zasiada 3-7 osób.

 

 

Noclegi Sarbinowo - Mapa Gminy

 

 

Przyroda w Sarbinowie

W miejscowości wyznaczone jest kąpielisko, a jego wejście znajduje się przy ulicy Nadmorskiej. Woda w kompleksie spełnia normy jakości Unii Europejskiej. Plaża w Sarbinowie słynie z czystego piasku. Największym walorem tego terenu jest bez wątpienia świeże powietrze, jedno z najczystszych w naszym kraju. W Sarbinowie możemy oddychać wolnym od smogu powietrzem, a dodatkowo jest ono bogate w niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu jod.

 

 

Zabytki Sarbinowa

Najważniejszym, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Sarbinowa jest neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1856 roku, który stanowi główny punkt orientacyjny w miejscowości. Kościół funkcjonuje do dzisiaj, odprawiane są tam msze i nabożeństwa. W Sarbinowie znajduje się także zabytkowa chałupa rybacka, powstała w 1804 roku. To przykład konstrukcji szachulcowej, która przybliża turystom warunki życia rybaków na tym terenie.

 

 

Mapa Sarbinowo – jak dotrzeć do miejscowości?

Najpopularniejszym sposobem na dotarcie do Sarbinowa jest podróż własnym samochodem, chociaż w sezonie należy liczyć się z korkami. Dojazd do tej miejscowości przebiega sprawnie, dzięki po dodaniu do użytku drogi S6 łączącej Koszalin ze Szczecinem. Do miejscowości nie docierają bezpośrednie połączenia kolejowe. Najbliższą stacją jest Mielno, ale niestety pociągi dojeżdżają tam wyłącznie w okresie wakacyjnym. Poza sezonem najbliższą działającą stacją kolejową jest Będzino, oddalone od Sarbinowa o kilkanaście kilometrów. Niestety na stacji Będzino zatrzymuje się mała ilość składów pociągowych. Do Sarbinowa nie kursują również bezpośrednio autobusy, wyjątkiem są połączenia w sezonie wakacyjnym, m. in. z Wrocławia, Poznania, Bielawy, Legnicy, z okolic Wałbrzycha i Świdnicy oraz Krakowa. Najlepszą opcją dla turystów, korzystających z transportu publicznego, wydaje się być dojazd pociągiem do Koszalina, a następnie przesiadka do autobusu lub busa relacji Koszalin-Sarbinowo. Przejazd trwa około pół godziny.

 

 

Baza noclegowa Sarbinowo

Baza noclegowa w Sarbinowie rozwija się bardzo dynamicznie i turyści mogą znaleźć tutaj zakwaterowanie praktycznie w każdym standardzie. W Sarbinowie można skorzystać zarówno z niskobudżetowych noclegów Sarbinowo w pensjonacie, jak i w luksusowym apartamencie. W miejscowości do dyspozycji odwiedzających są również letniskowe domki Sarbinowo, polecane głównie rodzinom z dziećmi.