background

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie

Zabytkowy kościół Sarbinowo to jedna z atrakcji tej miejscowości. Znajduje się przy ulicy Nadmorskiej 17. Kościół zlokalizowany jest w centrum miejscowości, a obok niego znajduje się biblioteka. Wybudowany został w stylu neogotyckim i wpisuje się w sieć innych tego typu budowli w pasie nadmorskim województwa zachodniopomorskiego. Świątynia usytuowana jest na wzniesieniu, a cały teren ma kształt wieloboku. Częściowo zostało zachowane murowane ogrodzenie i drzewa dookoła budynku. Dojazd do świątyni w Sarbinowie jest możliwy za pośrednictwem komunikacji miejskiej lub samochodem.

 

 

Kościół Sarbinowo – historia

Kościół powstał w latach 1856-1857 jako parafia ewangelicka w miejsce grożącego zawaleniem kościoła średniowiecznego, pochodzącego z XII wieku i ufundowanego przez zakon templariuszy. W XV wieku kościół pełnił już funkcję parafii w Sarbinowie. Początkowo kościołem opiekowali się templariusze, a następnie joannici i gmina protestancka. W 1624 roku miała miejsce kolejna przebudowa świątyni, a do kościoła dostawiono wieżę. Kilkadziesiąt lat później, na skutek działań wojennych, budynek uległ zniszczeniu. Wówczas rada parafialna zdecydowała o zburzeniu pozostałości świątyni, ponieważ jej odbudowa była całkowicie nieopłacalna. W XIX wieku na miejscu starego kościoła w Sarbinowie stał już nowy budynek. Od przebudowy w 1832 roku świątynia zachowała obecny kształt. Do czasów I wojny światowej z wyposażenia świątyni zachował się dzwon z 1564 roku, a do lat trzydziestych XX wieku przetrwały fragmenty witraży z herbem biskupim. Witraż zawierał inskrypcję “MARTINUS DEI GRATIA EPUS CAMINEM” i został ponownie zamontowany w wyremontowanym kościele. Ponadto w sarbinowskim kościele do naszych czasów przetrwała neogotycka chrzcielnica, a na wieży znajdują się trzy dzwony odlane w latach 1925-1927.

 

 

Kościół w Sarbinowie - budowla neogotycka

 

 

Kościół w Sarbinowie, jako budowla neogotycka, został zbudowany z kamieni granitowych i cegły. Częściowo wykorzystuje mury średniowiecznej świątyni, ale nie są one w ogóle widoczne. Świątynia powstała na planie prostokąta z kwadratową, dwukondygnacyjną wieżą z lat 1890-1892 przy elewacji wschodniej, zwieńczoną wysmukłym stożkowatym hełmem. Kościół posiada trzy niewielkie kruchty na osiach elewacji południowej, północnej i zachodniej. Tym, co wyróżnia budynek, jest strzelista wieża o wysokości około 40 m, zaprojektowana na planie ośmiokąta przez Karla Friedricha Schinkla i widoczna z daleka. Można ją podziwiać z promenady w Sarbinowie. Wieża w przeszłości pełniła funkcję nie tylko widokową, ale także sygnalizacyjną. Fasadę kościoła tworzy trójdzielny portal oraz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Dawniej świątynię otaczał cmentarz. We wnętrzu kościoła można podziwiać grę świateł, która powstaje za sprawą wielobarwnych witraży. Wyposażenie świątyni stanowi barokowy drewniany ołtarz główny wraz z obrazem przedstawiającym wniebowzięcie NMP, empory na kolumnach, neogotycka chrzcielnica oraz świecznik wyglądem przypominający styl grecko-rzymski. Na stropie kościoła znajdują się malowidła z lat siedemdziesiątych XX wieku ze scenami z Nowego Testamentu.

 

 

Parafia Sarbinowo

 

 

Erygowanie parafii w Sarbinowie miało miejsce 27 lutego 1989 roku. Należy ona do dekanatu Mielno w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Aktualna liczba wiernych parafii wynosi 1174. Wcześniej mieszkańcy należeli do parafii w Łeknie. Obecnie pod kościół w Sarbinowie przynależą również okoliczne miejscowości – Barnin, Chłopy, Gąski Osiedle, Kiszkowo, Pękalin, Zadaje oraz część Niegoszczy. Poświęcenie kościoła w Sarbinowie odbyło się 12 grudnia 1945 roku, ale nie był on konsekrowany. Aktualnie w parafii trwają prace remontowe, które są przerywane na czas wakacji. Odpust w Sarbinowie odbywa się co roku 15 sierpnia, wtedy również ma miejsce festyn parafialny. Proboszczem parafii jest od 2008 roku ks. Piotr Kuta. Msze święte w Sarbinowie odbywają się od poniedziałku do piątku o 19:30, w soboty o 9:00 i 19:30, a w niedzielę o godzinie 9:00, 11:00, 16:30 i 19:30.

 

Kościół Sarbinowo jako atrakcja turystyczna

Kościół w Sarbinowie jest dostępny nie tylko dla wiernych, ale również dla zwiedzających. Warty uwagi jest kompleks obrazów przedstawiających drogę krzyżową, namalowanych przez Jerzego Nowosielskiego. Ciekawym elementem wyposażenia jest również zachowana oryginalna murowana chrzcielnica. W kościele odbywają się koncerty organowe w ramach festiwalu międzynarodowego. Świątynię można odwiedzać przez cały rok, jednak poza sezonem warto najpierw zaczerpnąć informacji o godzinach otwarcia w kancelarii parafialnej.

 

 

Parafia Sarbinowo - noclegi

 

 

Parafia oferuje turystom miejsca noclegowe, które są dostępne w sezonie letnim – w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu. Do dyspozycji odwiedzających są pokoje dwu-, trzy- lub czteroosobowe. Z okien kwater można podziwiać morze. Ponadto na terenie parafii Sarbinowo znajduje się zamknięty parking, z którego mogą również korzystać goście. Koszt zakwaterowania jest ustalany indywidualnie z odwiedzającymi, a w cenę wliczone jest wyżywienie.