background

Bałtycka foka – gdzie można ją spotkać?

Bałtycka foka wylegująca się na piasku… Spotkanie jej jest nie lada wyzwaniem! To zwierzęta żyjące zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Jakie są szanse spotkania fok na polskich plażach i jak się wtedy zachować? Dlaczego foki znajdują się pod ścisłą ochroną i jak wygląda ich tryb życia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

 

Bałtycka foka – czy jest szansa na spotkanie?

Chociaż liczebność populacji foki szarej w bałtyckich wodach szacuje się dzisiaj na około 30 tysięcy osobników, spotkanie nawet jednego zwierzęcia w ciągu życia jest nie lada szczęściem. Szacuje się, że dzisiejsza populacja stanowi jedynie 30% tej, jaka występowała jeszcze 100 lat temu w naszym morzu. Na południowym wybrzeżu Bałtyku (tereny Polski, Niemiec i Rosji) foka szara występuje dość rzadko. Dzieje się tak za sprawą działalności wytrzebiających człowieka. Z tego powodu poniżej 58° szer. geogr. Pn. występuje jedynie około 200 osobników fok.

Choć w północnych wodach Bałtyku liczebność fok powoli wzrasta (w koloniach szwedzkich roczny przyrost wynosi 12%, w fińskich 14%), odrodzenie gatunku nie jest gwarantowane. Na terenach południowych na razie tego typu wzrost populacji nie występuje. Z tego względu prawdopodobieństwo spotkania foki wylegującej się na piaszczystej plaży jest u nas stosunkowo niewielkie, ale i takie przypadki się zdarzały. Gdzie w takim razie można spotkać te zwierzęta? Aby móc doglądać foki z bezpiecznej (dla siebie i dla nich) odległości warto wybrać się do fokarium. Najbardziej rozpoznawalna placówka znajduje się na Helu i niesie pomoc poszkodowanym na skutek działań człowieka osobnikom. To jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć w trakcie swoich wakacji nad morzem!

 

 

Sarbinowo - wybrzeże Bałtyku

 

 

Spotkałem fokę! I co dalej?

Choć, tak jak wspomnieliśmy, foka wylegująca się na piasku jest dzisiaj ogromną rzadkością, spotkanie jej jest możliwe. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą przydać się podczas tak zaskakującego spotkania:

  • Nie podchodź! Foka w poczuciu zagrożenia może szybko zaatakować Ciebie lub Twoich bliskich. Dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu zwierzęcia lepiej oglądaj je z daleka.
  • Jeżeli widzisz, że zwierzę jest zranione, warto zadzwonić po służby, które specjalizują się w niesieniu pomocy fokom. Przykładem może być Błękitny Patrol WWF, z którym skontaktujesz się pod numerem 795-536-009. Zadzwonić możesz również w przypadku znalezienia osobnika martwego.
  • Zachowaj spokój. Gwałtowne ruchy mogą być odbierane przez zwierzę jako atak.

Jeżeli spotkałeś na plaży fokę, możesz obejrzeć ją z daleka. Taka okazja zdarza się rzadko, dlatego postaraj się nie spłoszyć zwierzęcia swoim zachowaniem. Dzięki temu będziesz mógł obserwować zwierzę dłużej! Przy niektórych wejściach na plażę możesz znaleźć różne tablice informacyjne, które podają dokładne zalecenia, jak należy zachować się w przypadku spotkania fok. Musisz być czujny spędzając wakacje w Sarbinowie – wtedy przy odrobinie szczęścia może również Ty dostrzeżesz to przepiękne, rzadkie zwierzę!

 

 

Rybacka foka nad polskim morzem

 

 

Bałtycka foka i kilka foczych ciekawostek!

Foki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Chociaż widząc zwierzę na lądzie, można odnieść wrażenie, że foki są z natury ślamazarne i leniwe, w wodzie odnajdują się znakomicie i bardzo szybko pływają! Co więcej mogą pływać nie tylko na brzuchu, ale również na grzbiecie. Jedną z najbardziej interesujących ciekawostek jest fakt, że foki mogą zasnąć niemal w każdych warunkach, zarówno podczas wylegiwania się na lądzie, pływania po powierzchni wody, jak i pod wodą (wynurzenie w celu zaczerpnięcia powietrza odbywa się wtedy odruchowo i nie budzi zwierzęcia – jednak nie odbywa się to zbyt często, ponieważ foki mogą nurkować nawet przez 10 minut!).

Foki szare rodzą młode zazwyczaj na lodzie. Jeżeli go nie ma, wychodzą na ląd. Obserwując tego typu zdarzenia lepiej mieć się na baczności i nie podchodzić do zwierząt, ponieważ mogą być szczególnie agresywne. Swoją drogą… Czy wiesz, że mleko foczej mamy jest tak tłuste (40-50% tłuszczu), że młode przybierają dziennie nawet 2 kg?

 

A czy Ty widziałeś kiedyś fokę na żywo? A może masz w planach odwiedzić jedno z polskich fokariów? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!