Wyjeżdżając na wakacje z pewnością nikt nie myśli o chorobach lub niespodziewanych wypadkach. Jednak zawsze warto liczyć się z taką ewentualnością. Zmiana klimatu wiąże się z różnymi dolegliwościami, których nie doświadczymy na miejscu. W trakcie urlopu w każdej chwili ktoś może się skaleczyć, a kąpiele w morzu i wylegiwanie się na plaży może skutkować poparzeniem słonecznym. Dlatego też warto mieć ze sobą najpotrzebniejsze leki i zapakować je do podróżnej apteczki.
Planowanie wyjazdu wakacyjnego i planowanie zawartości apteczki powinno się wiązać z weryfikacją kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy w naszej lokalizacji wakacyjnej znajdują się apteki. Jeśli tak, to jesteśmy uratowani, a jeśli nie – należy sprawdzić, ile kilometrów dzieli nas od najbliższego punktu aptecznego. Warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i kartę NFZ. Dokumentacja lekarska osób będących pod stałą kontrolą specjalisty również może okazać się niezbędna.
Wyposażenie apteczki na czas urlopu uzależnione jest w głównej mierze od celu podróży. Ponadto zawartość apteczki powinny determinować indywidualne potrzeby turysty. Inaczej będzie się prezentować apteczka na podróż z dziećmi, a inaczej apteczka seniora. Wspólną cechą tych wszystkich apteczek jest to, że większość wyposażenia zabierana jest w podróż na wszelki wypadek. Z tego też powodu w apteczce podróżnej nie muszą się znaleźć duże ilości leków i opatrunków.
To, czy zawartość apteczki podróżnej jest odpowiednio dobrana, oraz, czy przydadzą się nam akurat te leki podczas wakacji, jest trudne do przewidzenia. Nie wiemy, co tak naprawdę może się nam przydarzyć w trakcie urlopu. Dlatego też apteczka powinna mieścić w sobie tylko podstawowe leki, środki opatrunkowe, a także preparaty, które pomogą przy typowo wakacyjnych dolegliwościach. W trakcie wypoczynku nad morzem łatwo nabawić się poparzeń słonecznych, mogą przydarzyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy też choroba lokomocyjna. Rzadziej mamy do czynienia z przeziębieniem i gorączką. Szybkie działanie z pomocą apteczki podróżnej może szybko zatrzymać rozwój choroby.
To podstawa apteczki wakacyjnej. Pakując leki przyjmowane na stałe, warto zadbać o ich zapas, tak, aby wystarczyło na czas wypoczynku i tuż po powrocie.
Jeśli któryś z turystów cierpi na chorobę lokomocyjną, to apteczka musi zostać wyposażona w tego typu preparaty. Objawami choroby lokomocyjnej są nudności, wymioty, bóle głowy i bladość skóry. Leki na chorobę lokomocyjną należy przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem podróży.
Zatrucia pokarmowe są często konsekwencją stołowania się w nowych miejscach. Zazwyczaj pojawiają się nudności, wymioty i biegunka. Do apteczki warto spakować także środki przeciwwymiotne i hamujące biegunkę, probiotyki oraz preparaty zawierające elektrolity.
Niestety podczas urlopu mogą przydarzyć się różnego rodzaju infekcje i dolegliwości bólowe. Gwałtowne zmiany temperatury, klimatyzacja czy osłabienie odporności przyczyniają się do występowania przeziębień latem. Dlatego też w apteczce powinny się znaleźć tabletki na gardło, krople do nosa i syropy na kaszel. Dodatkowo warto mieć ze sobą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen.
Poparzona skóra nie jest niczym przyjemnym, a dolegliwości z tego tytułu mogą być naprawdę dokuczliwe. Na tę okoliczność w apteczce powinny się znaleźć kremy lub maści z dekspantenolem, które pomagają zregenerować poparzony naskórek.
Jak już wcześniej wspomniano, beztroskie wakacje często kończą się niechcianymi urazami. Dlatego też warto mieć w walizce materiały opatrunkowe (plastry i bandaże) na drobne skaleczenia, otarcia skóry i niegroźne urazy. Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie apteczki w środki odkażające. Latem nieodzownym elementem podróżnej apteczki powinny być środki na owady i preparaty na kleszcze. Alergicy muszą mieć pod ręką leki antyalergiczne, ponieważ nowe otoczenie i klimat może powodować silne reakcje uczuleniowe. Warto zainwestować również w dobrej jakości preparaty chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych z filtrami.
Jeśli jednak w naszej apteczce nie znajdziemy potrzebnych lekarstw, zawsze można odwiedzić pobliską aptekę. Apteki w miejscowościach nad Bałtykiem przeżywają w okresie letnim istne oblężenie. W niektórych sytuacjach apteki muszą zatrudniać dodatkowy personel, aby sprostać potrzebom pacjentów. Większość punktów usługowych, w tym
apteka w Sarbinowie, zlokalizowana jest wzdłuż promenady. To tam jest centrum miejscowości. W Sarbinowie znajduje się Apteka Victoria, położona przy ulicy Nadmorskiej. W razie potrzeby, jeśli apteka Sarbinowo nie posiada wymaganych leków, należy wybrać się do najbliższego punktu aptecznego, do Mielna.