background

Apteczka na wakacyjne podróże

Wyjeżdżając na wakacje z pewnością nikt nie myśli o chorobach lub niespodziewanych wypadkach. Jednak zawsze warto liczyć się z taką ewentualnością. Zmiana klimatu wiąże się z różnymi dolegliwościami, których nie doświadczymy na miejscu. W trakcie urlopu w każdej chwili ktoś może się skaleczyć, a kąpiele w morzu i wylegiwanie się na plaży może skutkować poparzeniem słonecznym. Dlatego też warto mieć ze sobą najpotrzebniejsze leki i zapakować je do podróżnej apteczki.

 

 

Spacer oraz inne atrakcje w Sarbinowie

 

 

Planowanie wyjazdu wakacyjnego i planowanie zawartości apteczki powinno się wiązać z weryfikacją kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy w naszej lokalizacji wakacyjnej znajdują się apteki. Jeśli tak, to jesteśmy uratowani, a jeśli nie – należy sprawdzić, ile kilometrów dzieli nas od najbliższego punktu aptecznego. Warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i kartę NFZ. Dokumentacja lekarska osób będących pod stałą kontrolą specjalisty również może okazać się niezbędna.

 

 

Plaża Sarbinowo - podróżna apteczka

 

 

Co powinna mieścić w sobie podróżna apteczka?

Wyposażenie apteczki na czas urlopu uzależnione jest w głównej mierze od celu podróży. Ponadto zawartość apteczki powinny determinować indywidualne potrzeby turysty. Inaczej będzie się prezentować apteczka na podróż z dziećmi, a inaczej apteczka seniora. Wspólną cechą tych wszystkich apteczek jest to, że większość wyposażenia zabierana jest w podróż na wszelki wypadek. Z tego też powodu w apteczce podróżnej nie muszą się znaleźć duże ilości leków i opatrunków.

 

 

Lista niezbędnych leków

To, czy zawartość apteczki podróżnej jest odpowiednio dobrana, oraz, czy przydadzą się nam akurat te leki podczas wakacji, jest trudne do przewidzenia. Nie wiemy, co tak naprawdę może się nam przydarzyć w trakcie urlopu. Dlatego też apteczka powinna mieścić w sobie tylko podstawowe leki, środki opatrunkowe, a także preparaty, które pomogą przy typowo wakacyjnych dolegliwościach. W trakcie wypoczynku nad morzem łatwo nabawić się poparzeń słonecznych, mogą przydarzyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy też choroba lokomocyjna. Rzadziej mamy do czynienia z przeziębieniem i gorączką. Szybkie działanie z pomocą apteczki podróżnej może szybko zatrzymać rozwój choroby.

 

 

Leki przyjmowane stale

To podstawa apteczki wakacyjnej. Pakując leki przyjmowane na stałe, warto zadbać o ich zapas, tak, aby wystarczyło na czas wypoczynku i tuż po powrocie.

 

 

Leki na chorobę lokomocyjną

Jeśli któryś z turystów cierpi na chorobę lokomocyjną, to apteczka musi zostać wyposażona w tego typu preparaty. Objawami choroby lokomocyjnej są nudności, wymioty, bóle głowy i bladość skóry. Leki na chorobę lokomocyjną należy przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem podróży.

 

 

Leki na dolegliwości żołądkowe

Zatrucia pokarmowe są często konsekwencją stołowania się w nowych miejscach. Zazwyczaj pojawiają się nudności, wymioty i biegunka. Do apteczki warto spakować także środki przeciwwymiotne i hamujące biegunkę, probiotyki oraz preparaty zawierające elektrolity.

 

 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Niestety podczas urlopu mogą przydarzyć się różnego rodzaju infekcje i dolegliwości bólowe. Gwałtowne zmiany temperatury, klimatyzacja czy osłabienie odporności przyczyniają się do występowania przeziębień latem. Dlatego też w apteczce powinny się znaleźć tabletki na gardło, krople do nosa i syropy na kaszel. Dodatkowo warto mieć ze sobą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen.

 

 

Środki łagodzące oparzenia słoneczne

Poparzona skóra nie jest niczym przyjemnym, a dolegliwości z tego tytułu mogą być naprawdę dokuczliwe. Na tę okoliczność w apteczce powinny się znaleźć kremy lub maści z dekspantenolem, które pomagają zregenerować poparzony naskórek.

 

 

Pozostałe wyposażenie apteczki

Jak już wcześniej wspomniano, beztroskie wakacje często kończą się niechcianymi urazami. Dlatego też warto mieć w walizce materiały opatrunkowe (plastry i bandaże) na drobne skaleczenia, otarcia skóry i niegroźne urazy. Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie apteczki w środki odkażające. Latem nieodzownym elementem podróżnej apteczki powinny być środki na owady i preparaty na kleszcze. Alergicy muszą mieć pod ręką leki antyalergiczne, ponieważ nowe otoczenie i klimat może powodować silne reakcje uczuleniowe. Warto zainwestować również w dobrej jakości preparaty chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych z filtrami.

Apteka Sarbinowo

Jeśli jednak w naszej apteczce nie znajdziemy potrzebnych lekarstw, zawsze można odwiedzić pobliską aptekę. Apteki w miejscowościach nad Bałtykiem przeżywają w okresie letnim istne oblężenie. W niektórych sytuacjach apteki muszą zatrudniać dodatkowy personel, aby sprostać potrzebom pacjentów. Większość punktów usługowych, w tym
apteka w Sarbinowie, zlokalizowana jest wzdłuż promenady. To tam jest centrum miejscowości. W Sarbinowie znajduje się Apteka Victoria, położona przy ulicy Nadmorskiej. W razie potrzeby, jeśli apteka Sarbinowo nie posiada wymaganych leków, należy wybrać się do najbliższego punktu aptecznego, do Mielna.

 

 

Sklep wielobranżowy w Sarbinowie