background

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Tematyczne Hortulus to kompleks ogrodów pokazowych, który znajduje się w Dobrzycy, niedaleko od Sarbinowa, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Ogrody tematyczne w Dobrzycy są jedynymi, udostępnionymi do zwiedzania w Polsce, działają już od ponad 25 lat i są stale rozbudowywane. To również miejsce relaksu i obiekt propagujący edukację przyrodniczą. Ogrody Hortulus oddalone są o 8 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego i stanowią najdalej na północ wysuniętą kolekcję dendrologiczną w naszym kraju. Kompleks obejmuje dwa zespoły ogrodowe, oddalone od siebie o 2 km – Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis. W skład kompleksu ogrodowego wchodzi również teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus. Ogrody stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji Pomorza Zachodniego. Co roku odwiedza je ponad 150 tysięcy turystów z Polski i innych krajów europejskich. Ogrody zachwycają różnorodnością barw oraz starannie przygotowaną małą architekturą.

 

 

Ogrody tematyczne Horrulus w Dobrzycy, niedaleko Sarbinowa

 

 

Tym, co wyróżnia Ogrody Hortulus spośród pozostałych ogrodów botanicznych, jest to, że są pokazowe. Istotną rolę odgrywa w nich styl oraz kompozycje roślinne, które wpływają na odbiór wizualny roślin. Ogrody Tematyczne to niemal 30 ogrodów o zróżnicowanej stylizacji, zajmujących powierzchnię 5,5 ha. Wśród nich znajdują się ogrody inspirowane naturą – wodne, leśne czy skalne, kulturą różnych narodów – japońskie, francuskie i angielskie, które połączono w grupy tematyczne.

 

 

Staw w ogrodach Hortulus Spectabilis

 

 

Ogrody te słyną z największego na świecie labiryntu grabowego o powierzchni 1 ha oraz z dwudziestometrowej wieży widokowej. Istnieją od 2014 roku. Projekt ogrodów obejmuje 30 ha, z czego aktualnie zwiedzający mogą korzystać z powierzchni 8 ha. Z wieży widokowej możliwe jest oglądanie Kamiennego Kręgu, Kalendarza Celtyckiego, rosarium i rabat bylinowych. Ponadto z tarasu widokowego rozpościera się panoramiczny widok całych odległej okolicy wybrzeża. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i dobrej widoczności zarysowuje się także powierzchnia Morza Bałtyckiego. Interesującym elementem Ogrodów Hortulus Spectabilis jest kompleks ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Traw i Minimalistyczną Galerią Ogrodową.

 

 

Największy na świecie labirynt grabowy

 

 

Odwiedziny w Ogrodach Tematycznych Hortulus w Dobrzycy pozwalają na zdobycie wiedzy o pielęgnacji wielu gatunków roślin, a także na obserwację ich cyklu życiu w trakcie zmieniających się pór roku. Lokalizacja Ogrodów Tematycznych Hortulus umożliwia prezentowanie w nich kolekcji roślin, które są rzadko spotykane w naszym kraju, m.in. sośnicy japońskiej, metasekwoi chińskiej, mamutowca olbrzymiego, cedru czy miłorzębu dwuklapowego. W obiekcie kładzie się duży nacisk na rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczej oraz ekologii. W ogrodach dzieci i młodzież mogą skorzystać z zajęć edukacyjnych oraz pokazów. Co roku Hortulus organizuje również praktyki dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

 

 

Atrakcje dla zwiedzających w ogrodach Tematycznych Hortulus

 

 

Zwiedzanie Ogrodów Tematycznych Hortulus możliwe jest indywidualnie, jak i z przewodnikiem w języku polskim, angielskim, niemieckim i włoskim. Przy Ogrodach Tematycznych do dyspozycji turystów jest Caffebar Barwinek, market, centrum ogrodnicze oraz szkółka roślin ozdobnych. Teren Ogrodów Hortulus Spectabilis obejmuje Caffebar Rumianek, a także sklep z pamiątkami. Przy obu ogrodach parkingi oraz toalety dla klientów są bezpłatne. Na terenie kompleksu znajduje się także miejsce zabaw dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że zagospodarowanie Ogrodów Tematycznych nie pozwala na zwiedzanie ich wózkiem inwalidzkim i wózkiem dla dzieci. Ogrody Hortulus Spectabilis posiadają takie udogodnienie, jednak wyłącznie do momentu, w którym rozpoczyna się labirynt. Ogrody Tematyczne Hortulus otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, za wyjątkiem stycznia i lutego. Grudzień i marzec to miesiące, w których ogrody funkcjonują w zależności od warunków pogodowych. W kompleksie ogrodowym organizowane są imprezy tematyczne – festiwal kwiatów jadalnych oraz czerwcowa Noc Kupały. Maskotką ogrodów jest Grabuś, z którym można sobie zrobić zdjęcie.

 

Cennik biletów

Ceny biletów wstępu do Ogrodów Hortulus zostały podzielone na trzy kategorie. Pierwszą z nich stanowią dzieci wieku 3-15 lat, drugą młodzież od 15. roku życia i dorośli, a trzecią grupy zorganizowane, liczące ponad 15 osób. Koszt biletów kształtuje się następująco:

1. dzieci w wieku 3-15 lat:

  • Ogrody Tematyczne Hortulus – 27 zł,
  • Ogrody Hortulus Spectabilis – 19 zł,
  • pakiet promocyjny (bilet do dwóch ogródków) – 25 zł,

 

2. młodzież powyżej 15. roku życia i dorośli:

  • Ogrody Tematyczne Hortulus – 35 zł,
  • Ogrody Hortulus Spectabilis – 25 zł,
  • pakiet promocyjny (bilet do dwóch ogrodów) – 32 zł,

 

3. grupy zorganizowane:

  • Ogrody Tematyczne Hortulus – 47 zł,
  • Ogrody Hortulus Spectabilis – 32 zł,
  • pakiet promocyjny (bilet do dwóch ogrodów) – 42 zł.

 

Czas zwiedzania Ogrodów Tematycznych Hortulus wynosi 1,5-2 h, Ogrodów Hortulus Spectabilis 2,5-3h, a oba ogrody łącznie można zwiedzić w czasie 3,5-5 h.